Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

DNI JUDAIZMU

25 lutego 2020

W tym tygodniu odbędą się w naszej szkole XII Dni Judaizmu. Te Dni – to wyraz naszej pamięci o tych, którzy mieszkali w naszym mieście i tworzyli jego historie przez przeszło 600 lat. To wyraz naszej pamięci o naszych uczniach wyznania mojżeszowego i rabinach, którzy uczyli w naszej szkole. Spotkania w ramach Dni Judaizmu są historią tej Pamięci. Najpierw Pamięci religijnej, bo «kto spotyka Jezusa spotyka Judaizm». Dalej Pamięci kulturalnej. I wreszcie Pamięci historycznej. Pamięci wspólnego losu na polskiej ziemi – wspólnego losu na naszej śremskiej ziemi.                                 

W programie tegorocznych Dni Judaizmu prelekcje o judaizmie i film o Irenie Sendlerowej, a w czwartek 27 lutego o godz. 19:00 w KINOTEATRZE ,,SŁONKO” KONCERT MUZYKI ŻYDOWSKIEJ. Koncert Gdybym był bogaczem będzie oparty na motywach kultowego musicalu Jerrego Bocka Skrzypek na dachu. Artyści przeniosą nas do świata, którego już nie ma, a który przez 1000 lat współtworzył krajobraz naszego kraju. W trakcie koncertu zatrzymamy się na chwile w Anatewce, w domu Tewjego Mleczarza, którego kłopoty, dysputy z Bogiem, marzenia… dotyczą każdego z nas i każdy z nas rozpoznaje w nich siebie. W koncercie wystąpi 5 artystów.

Serdecznie zapraszam na koncert. Zostały ostanie bilety.

Janusz T. Skotarczak