Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

DNI PAPIESKIE

29 października 2014

 PRZYSTANEK LO:  DNI DLA DUSZY* DNI PAPIESKIE* DNI JUDAIZMU* SPOTKANIA* PRELEKCJE* WARSZTATY* ŚREMSONG* ZADUSZKI MUZYCZNE* KONCERTY* SZTUKI TEATRALNE* WYSTAWY*  LEKCJE FILMOWE* WYJAZDY* SPOTKANIA MODLITEWNE I LITURGICZNE*     

 10- LECIE SPOTKAŃ (2004-2014)

 

 

X ŚREMSKIE DNI PAPIESKIE

 

Od 10 lat ŻYCIE I NAUCZANIE św. Jana Pawła II w sposób szczególny upamiętniane jest w Śremie podczas organizowanych w naszej szkole otwartych Dni Papieskich. Bierze w nich co roku udział nie tylko młodzież szkolna ale i mieszkańcy naszego miasta. Ich pomysłodawcą i animatorem jest katecheta Janusz T. Skotarczak.

 

W tym roku na rozpoczęcie Dni Papieskich otwarta została WYSTAWA FOTOGRAFII pt. «Pielgrzym Nadziei.Jan Paweł II na ziemi wielkopolskiej» przygotowana przez IPN w Poznaniu.

 

GOŚCIEM SPECJALNYM BYŁ O. JAN GÓRA,dominikanin, twórca i animator ośrodków w Hermanicach, na Jamnej i nad Lednicą.

 

W poprzednich latach gośćmi katechety Janusza T. Skotarczaka podczas Dni Papieskich w naszej szkole byli m.in.: o. Leon KNABIT, benedyktyn z Tyńca (rok 2005); o. Stanisław GÓRSKI, dominikanin z Poznania (rok 2006); prof. Stefan STULIGROSZ z Poznania (rok 2007); o. Karol MEISSNER, benedyktyn z Lubinia i Brat Marian MARKIEWICZ, kierowca kardynała Karola Wojtyły z Wonieścia (rok 2008); o. Paweł KOZACKI, dominikanin, redaktor naczelny miesięcznika ,,W drodze” z Poznania (rok 2009); Elżbieta RUMAN, dziennikarka telewizyjna i publicystka z Warszawy (rok 2010); Michał WOJTCZAK, prezes fundacji ,,Patria” z Imiołek (rok 2011); ks. Robert KLEMENS, filipin z Gostynia (rok 2012) oraz Jan BUDZIASZEK, perkusista zespołu ,,Skaldowie” z Krakowa (rok 2009 i 2013).

 

PRELEKCJEpodczas tegorocznych Dni Papieskich wygłosili: ELŻBIETA RUMAN, dziennikarka TVP z Warszawy, autorka książki ,,Uzdrowiona. Kostarykański cud Jana Pawła II” orazkatecheta JANUSZ T. SKOTARCZAK, autor książki ,,Katecheta w potrzasku”.

 

W trakcie Dni Papieskich nie zabrakło śpiewu i tańca. Podczas KONCERTU PAPIESKIEGO wystąpili uczniowie naszej szkoły, zespół ,,Melody” pod kierunkiem Julii Bartkowiak, absolwentki naszego LO oraz zaproszeni goście z Młodzieżowego Ośrodka Kultury w Lesznie. TAŃCE INTEGRACYJNE poprowadził  twórca tańców lednickich – KAZEK HOJNA. Młodzież Gimnazjum Dwujęzycznego i Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielami utworzyła na boisku szkolnym INICJAŁY JP II i wspólnie zaśpiewała ,,Barkę”. W trakcie śpiewu z ,,nieba” spadały ,,CUKIERKI SZCZĘŚCIA” ŚW. JANA PAWŁA II. Zrzucał je Pan KRZYSZTOF ADAMSKI, przelatując na paralotni nad uczestnikami.

 

Na ,,ZŁOTYM DRZEWIE” przy wejściu do szkoły każdy mógł zapoznać się ze ,,ZŁOTYMI” MYŚLAMI ŚW. JANA PAWŁA II. Każdy z uczniów i nauczycieli otrzymał je także na specjalnych ZAKŁADKACH. O życiu i drogowskazach wskazanych przez św. Jana Pawła II rozmawiano na lekcjach religii.

 

W trakcie Dni Papieskich nie zapomniano o 75 rocznicy rozstrzelanych na śremskim rynku. Na boisku szkolnymWSPOMNIANO ROZSTRZELANYCH a szczególnie prefekta szkoły śp. KS. ANTONIEGO RZADKIEGO i wiceinspektora szkolnego w Starostwie Powiatowym w Śremie śp. WALENTEGO SCHELLERA. Na uroczystość przybyłaPaniWioletta Jastrząbek – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu oraz najbliższa rodzina rozstrzelanego wicenspektora szkolnego Janina i Tadeusz Skotarczakowie. Uczniowie należący do ZHP oraz do rodziny rozstrzelanego Walentego Schellera pełnili straż przy portretach rozstrzelanych. Po uroczystości portrety zawisły w sali katechetycznej.

 

ZA ŻYCIE I KANONIZACJE ŚW. JANA PAWŁA IIPODZIĘKOWANO PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ odprawionej w kościele pofranciszkańskim. Po jej zakończeniu każdy mógł ucałować relikwie św. Jana Pawła II. Pamiętając o tym, że różaniec, to ulubiona modlitwa św. Jana Pawła II utworzona została w szkole MŁODZIEŻOWA GRUPA RÓŻAŃCOWA.

 

Dopełnieniem całości tegorocznych Dni Papieskich były KREMÓWKI.  640 kremówek rozeszło się błyskawicznie. Papieskie ciastko było pretekstem do rozmowy o młodości – do rozmowy o tym, że tylko dobre przeżywanie życia potrafi wyzwolić uśmiech w naszych wspomnieniach.

 

W trakcie Dni Papieskich przybyła do szkoły TVP, przygotowując program o szkolnych lekcjach religii oraz o PRZYSTANKU LO. Program zostanie wyemitowany pod koniec listopada.

 

GALERIA