Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

DZIEŃ PEDAGOGICZNY 2013

21 lutego 2013

SPRAWOZDANIE Z DNIA PEDAGOGICZNEGO

 

         Dnia 14. lutego 2013r., w ramach dnia pedagogicznego wybraliśmy się 29-osobową grupą do Środowiskowego Domu Samopomocy w Śremie. Naszym opiekunem i koordynatorem była Pani pedagog Maria Szczepaniak.

         Tego dnia czuliśmy się inaczej niż zwykle. Lekki strach, niepewność, co nas czeka, co zobaczymy. Mieliśmy bowiem uczestniczyć w zajęciach z osobami niepełnosprawnymi. Dla wielu z nas było to coś zupełnie nowego, dotąd nieznanego. Poznaną na lekcjach pedagogiki wiedzę mieliśmy wykorzystać w praktyce.

                  Po części oficjalnej podzieliliśmy się na mniejsze zespoły i uczestniczyliśmy w różnych zajęciach z niepełnosprawnymi. Dla niektórych była to niesamowita próba sił, przezwyciężenia własnej nieśmiałości, niepewności. Poznaliśmy wiele nowych zabaw, technik integracyjnych, stworzyliśmy niepowtarzalne kartki walentynkowe. Braliśmy także czynny udział w zajęciach z psychologiem.

                  Praca wychowawcy w ośrodku dla osób niepełnosprawnych na pewno nie jest łatwa, o czym mieliśmy okazję się przekonać. Panie nie tylko opiekują się chorymi, ale także uczą ich życia, pomagają stać się bardziej samodzielnymi, uczą podstawowych czynności domowych itp. Do każdego uczestnika podchodzi się indywidualnie, każdy cierpi na inne schorzenie. Praca ta na pewno nie jest monotonna i nudna. Codziennie dostarcza nowych doświadczeń, wrażeń, wymaga ciągłego zaangażowania.

         Wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Śremie na pożegnanie wystawili dla nas przedstawienie pt.: „Wyspa uczuć”. Cieszyli się, że po raz kolejny uczniowie LO odwiedzili ich i uczestniczyli we wspólnych zajęciach. Po dniu pedagogicznym wróciliśmy zmęczeni, ale bogaci w nowe doświadczenia. Jedni utwierdzili się w przekonaniu, że mogliby pracować w podobnych placówkach, dla innych był to wyraźny sygnał, że nie sprawdziliby się w tego rodzaju pracy.

 

Magda Homska IIIa

 

galeria