Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

FINALISTKA KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ

9 lipca 2013

Dobiegł końca dwudniowy finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Ostateczne eliminacje odbyły się 3 i 4 czerwca 2013, w Niepokalanowie. Wzięło w nich udział 125 uczestników, wyłonionych spośród 30 tys. wszystkich biorących udział w Konkursie. Konkurs Biblijny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jest największym w kraju.

Z naszej szkoły w finale brała udział Weronika JAKUBOWSKA (klasa 1a), która  zdobyła I miejsce na etapie diecezjalnym Konkursu.

Tegoroczna edycja Konkursu, przebiegała pod hasłem „Od wiary Abrahama do wiary Kościoła. Zakresem tematycznym biblijnych zmagań w tym roku, była Księga Rodzaju (rozdz. 12 – 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem. Tekstem źródłowym był po raz pierwszy w historii Konkursu, najnowszy przekład Pisma Świętego Towarzystwa Świętego Pawła (Biblia Paulistów). Tekst ten, będący owocem kilkunastoletniej pracy specjalistów z zakresu lingwistyki i biblistyki zawiera rozbudowane wprowadzenia, przypisy i odnośniki tekstualne.

Pytania do tegorocznej edycji, opracowała specjalnie powołana komisja. W jej skład weszli bibliści z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przewodniczył jej w tym roku ks. dr Mirosław Jasiński z UKSW. Zadaniem uczestników było udzielenie poprawnych odpowiedzi na 45 pytań testowych. Uczestnicy mogli uzyskać za nie maksymalnie 90 punktów. Do ścisłego finału, wyłoniono 7 osób które w teście finalnym zdobyły maksymalną liczbę punktów.

Weronika JAKUBOWSKA w teście finalnym uzyskała 88 punktów na 90 możliwych do zdobycia i została finalistką Konkursu.

Weronice i jej Rodzicom gratulujemy i dziękujemy!

Janusz T. Skotarczak