Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Gimnazjalna wycieczka projektowa

27 kwietnia 2016

Dnia 13.04.16r całą klasą wyruszyliśmy na trzydniową wycieczkę szkolną na Kaszuby. W wyjeździe udział brała tylko nasza klasa-2gimC. Naszymi opiekunami były Pani wychowawczyni Anna Karczewska, Pani dyrektor Amelia Zdunek oraz Pani Katarzyna Sarnowska, która uczy nas historii. Była to wycieczka zorganizowana w ramach naszego projektu o Józefie Wybickim. Autobus wyjechał z parkingu przy Lidlu o godzinie 6.00.

Droga przebiegała nam w bardzo miłej atmosferze i mimo że była kilkugodzinna minęła bardzo szybko. Pierwszym miastem, które odwiedziliśmy był Gdańsk. Na miejscu znaleźliśmy się po godzinie 12.00. W pobliżu portu spotkaliśmy się z bardzo sympatyczną panią przewodnik, która poprowadziła nas do Bazyliki Mariackiej, po drodze opowiadając nam ciekawostki dotyczące Gdańska. Niestety pogoda była niesprzyjająca, ale mimo tego spacer do Bazyliki minął nam bardzo przyjemnie. Osoby, które chciały, wchodziły na wieżę Mariacką, natomiast reszta w tym czasie zwiedzała Bazylikę. Następnie wyruszyliśmy w kierunku Dworu Artusa, który zwiedziliśmy z dużym zainteresowaniem. Po wizycie w Dworze mieliśmy czas na kupienie pamiątek, zjedzenie obiadu, czy odwiedzenie fabryki słodyczy. Około 17 -ej znaleźliśmy się w hotelu w Kościerzynie w którym zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy obiado-kolację.
W drugi dzień naszej wycieczki tj. 14.04 ruszyliśmy do Będomina, położonego 10 km od Kościerzyny. Tam odwiedziliśmy ciekawe Muzeum Hymnu Narodowego, po którym oprowadził nas przemiły pan przewodnik. Następnie pojechaliśmy do Wdzydz Kiszewskich, gdzie braliśmy udział w lekcji muzealnej na dworze. Widzieliśmy stare domy, młyn a nawet szkołę, w której uczyliśmy się kaszubskich nut oraz pisania piórem. Po wizycie w skansenie wyruszyliśmy do Sikorzyna, gdzie zwiedziliśmy piękny i bardzo duży Dwór Wybickich. Wspólnie pograliśmy w gry zespołowe i pobawiliśmy się w berka w labiryncie położonym w pięknym parku nieopodal Dworu. Następnie wróciliśmy do hotelu gdzie zjedliśmy obiado-kolację. Po posiłku zaproponowano nam spacer do Starego Browaru w Kościerzynie. Tam wysłuchaliśmy lekcji dotyczącej produkcji piwa, próbowaliśmy chmielu i odwiedziliśmy apartament w hotelu na terenie Browaru. W godzinach wieczornych część klasy wybrała się na basen, natomiast druga miała szansę na zakupy oraz zwiedzenie rynku. Niektórzy jednak od razu po wizycie w Browarze wrócili do hotelu.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy  Szymbark. Byliśmy w muzeum i  w domu Do Góry Nogami. Widzieliśmy Dom Sybiraka, Bunkier TOW i najdłuższą deskę świata. Po wizycie w Szymbarku czekała nas długa droga do Domu. W Śremie byliśmy ok godziny 19.
Myślę, że wycieczka podobała się zarówno nauczycielom jak i całej klasie.

Dzięki tej wycieczce zapoznaliśmy się z sylwetką naszego wielkiego patrona Józefa Wybickiego.

Tekst Olga Rydzewska kl II c gim