Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

HEROES AMONG US

12 września 2013

Dnia 10 września b.r. w auli szkoły uczniowie klas III Gimnazjum Dwujęzycznego, III F oraz klas drugich z rozszerzoną historią mieli niebywałą okazję spotkać się z absolwentką naszego „ogólniaka” z roku 2004 – Panią Beatą Calińską.  Nasz Gość to nietuzinkowa postać: ukończyła produkcję filmową i telewizyjną na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, a także antropologię kultury na Uniwersytecie Łódzkim. Ta młoda osoba to również wulkan pomysłów, których realizacja przynosi same sukcesy:
w roku 2009, wraz ze swą starszą siostrą Justyną (również absolwentką LO, a poza tym – reżyserem filmowym), zdobyła I nagrodę w Trzecim Międzynarodowym Konkursie na Film Krótkometrażowy pod hasłem – „Przekraczanie granic” w Berlinie za film pt.: „Kapelmistrz”. Jako producentka realizowała się też w trakcie kręcenia (w tym samym roku) filmu „Paragraf 14”, w którym znaczącą rolę małego miasta odegrał nasz Śrem! Wykład p. Beaty Calińskiej dotyczył głównie jej pracy w polskim Konsulacie Generalnym w Los Angeles. Jako koordynator projektu „Heroes Among Us” przeszkoliła młodych harcerzy wywodzących się z Polonii amerykańskiej w zakresie kręcenia filmów związanych z szeroko rozumianą tematyką historyczną. Ci młodzi ludzie pod kierunkiem p. Beaty zbierali informacje, przeprowadzali i nagrywali wywiady z wieloma świadkami historii – Polski i świata (np. z czasów II wojny św. – pilot z Dywizjonu 303, z historii najnowszej – działacz „Solidarności” z lat 80-tych). Efektem ich pracy stały się filmowe lekcje historii, które każdy obejrzeć może na You Tube:

http://www.youtube.com/channel/UCFsk2SKC22jmPDw9KaHdBNA.

Taka niecodzienna forma edukacji okazała się „strzałem w dziesiątkę” – nie tylko wzbogaca wiedzę o świecie i ludziach, ale motywuje również do podejmowania wszelkich działań służących rozwijaniu pasji. Opowiadając o swej pracy naszym uczniom p. Beata Calińska uświadomiła im, że nawet największe marzenia można spełnić, jeśli naprawdę tego się pragnie! Zachęcała młodzież do udziału w konkursach i olimpiadach, bo to OTWIERA DRZWI DO KARIERY I WIELKIEGO ŚWIATA!

Serdecznie dziękujemy za te niezwykłe chwile spędzone w auli szkoły  p. Beacie Calińskiej  i życzymy wielu dalszych udanych pomysłów, a organizatorkę spotkania, anglistkę  – p. Agnieszkę Dembską – prosimy o więcej takich prawdziwych „lekcji” życia!