Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

INNA LEKCJA RELIGII

18 kwietnia 2013

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Obchodzony jest on od 2006 roku. Data nie jest tu przypadkowa. Związana jest bowiem z obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu 21.

Nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia na lekcjach religii. 25 marca na zaproszenie katechety Janusza T. Skotarczaka lekcje w klasie IIIe i IIIGim poprowadzili nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych  im. M. Grzegorzewskiej w Śremie. Nauczyciele ukazali osoby z zespołem Downa jako ludzi, którzy mają swoje marzenia, pasje i zainteresowania. W trakcie zajęć podkreślili, że niepełnosprawność nie czyni tych ludzi gorszymi i nie daje prawa do traktowania ich pogardliwie, infantylnie, z lekceważeniem i litością. Osoby te ze względu na specyficzne trudności związane z wadą genetyczną potrzebują specjalnego wsparcia w zakresie edukacji, terapii czy opieki medycznej. Jednak tak jak wszyscy mają prawo do godnego życia, miłości, przyjaźni, pracy, realizacji marzeń…

W auli szkoły uczniowie mogli tego dnia obejrzeć wystawę fotografii, których bohaterami byli  uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Śremie pt. „MAM TO W GENACH”.

 

Galeria