Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

IX DNI PAPIESKIE – wspomnienie

18 listopada 2013

 

 

 

Tegoroczne – już IX Śremskie Dni Papieskie – miały w naszej szkole szczególnie bogaty charakter. Msza święta dziękczynna za życie bł. Jana Pawła II z ucałowaniem Jego relikwii, prelekcje znamienitych gości; projekcje filmowe; koncerty; quiz papieski; wyjazd na Forum Młodych do Pniew; rozmowy o drogowskazach jakie zostawił nam bł. Jan Paweł II. Można powiedzieć, że wymienione tu punkty programu, to w języku kulinarnym danie główne. Zaplanowano też coś na deser. A na deser… zjedzono blisko 500 kremówek

Tegorocznymi prelegentami podczas Dni Papieskich byli:  Jan Budziaszek, muzyk, perkusista zespołu ,,Skaldowie” z Krakowa oraz ks. dr Adam Adamski, filozof z Wydziału Teologicznego w Poznaniu. Jan Budziaszek ukazał różaniec – szczególną modlitwę Karola Wojtyły – Jana Pawła II – jako tajemnice sukcesu życiowego. Ks. dr Adam Adamski podjął zagadnienie ,,Cóż to jest prawda?” i omówił koncepcje prawdy zawartą w encyklice           Jana Pawła II ,,Fides et ratio”.

 

W poprzednich latach gośćmi podczas Dni Papieskich w LO byli m.in.: o. Leon KNABIT, benedyktyn z Tyńca (rok 2005); o. Stanisław GÓRSKI, dominikanin z Poznania (rok 2006); prof. Stefan STULIGROSZ z Poznania (rok 2007); o. Karol MEISSNER, benedyktyn z Lubinia i Brat Marian MARKIEWICZ, kierowca kardynała Karola Wojtyły z Wonieścia (rok 2008); o. Paweł KOZACKI, dominikanin, redaktor naczelny miesięcznika ,,W drodze” z Poznania oraz Jan BUDZIASZEK, perkusista zespołu ,,Skaldowie” z Krakowa (rok 2009); Elżbieta RUMAN, dziennikarka telewizyjna i publicystka z Warszawy (rok 2010); Michał WOJTCZAK, prezes fundacji ,,Patria” z Imiołek (rok 2011); ks. Robert KLEMENS, filipin z Gostynia (rok 2012).

 

Oprócz prelekcji w trakcie tegorocznych Dni Papieskich można było obejrzeć filmy: ,,Lolek” oraz ,,Jan Paweł II. Szukałem Was…” Pierwszy z nich opowiadał o dzieciństwie i młodości Karola Wojtyły. Drugi z nich ukazał jak niezwykła osobowość i otwartość Jana Pawła II umacniały ludzi na wszystkich kontynentach. W trakcie tegorocznych Dni Papieskich odbył się także koncert dedykowany bł. Janowi Pawłowi II. W koncercie wystąpili uczniowie śremskiego liceum oraz zaproszeni goście z III LO w Lesznie. Za życie bł. Jana Pawła II podziękowano podczas szkolnej Mszy świętej odprawionej w kościele pofranciszkańskim. Po jej zakończeniu każdy mógł ucałować relikwie bł. Jana Pawła II. Chętni mogli wyjechać na Forum Młodych zorganizowane przez Siostry Urszulanki w Pniewach. Dopełnieniem całości tegorocznych Dni Papieskich były kremówki, Quiz Papieski oraz koncert zespołu ,,Soudarion” w śremskiej farze.