Izabela Śmiejczak finalistką Olimpiady Solidarności

28 czerwca 2017

Iza Śmiejczak, uczennica kl 2A naszego liceum  wróciła z tytułem finalisty zajmując IX miejscem w finale ogólnopolskiego  konkursu: Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii 1970-1990.

Finał tegorocznej edycji odbył się w drugim tygodniu czerwca we Wrocławiu, w niedawno otwartym Centrum Historii Zajezdnia. Iza wraz z dwójką kolegów reprezentowała Wielkopolskę. Wspólnie przygotowali prezentację na jeden z trzech podanych przez jury tematów : Wytłumacz młodemu Europejczykowi, czym różnił się socjalizm w Polsce Gierka, Kani i Jaruzelskiego od socjalizmu we Francji Mitteranda. Prezentacja i jej obrona dawała im czwarte miejsce. Nieco słabiej wypadli na egzaminie z wiedzy dotyczącej najnowszej historii, zajmując ostatecznie IX miejsce. Tegoroczną edycję Olimpiady wygrali uczniowie z województwa mazursko-warmińskiego.

W gali kończącej Olimpiadę wzięli udział, oprócz jury z prof. J.Eislerem, legendarni działacze Solidarności Władysław Frasyniuk i Jerzy Borowczak, władze samorządowe Dolnego Śląska oraz Wrocławia.

W czteroletniej historii konkursu uczniowie LO ze Śremu występowali po raz trzeci wcześniej pokonując konkurencję w Wielkopolsce. Finały Olimpiady, której głównym organizatorem jest gdańska fundacja Europejskie Centrum Solidarności, odbywają się zawsze w innym mieście. Rok temu był to Kraków, w przyszłym roku będą Katowice a po nich Poznań. Opiekunem wielkopolskiej grupy był Krzysztof Grzesiak.