Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Kamil w finale LXV Olimpiady Matematycznej

14 kwietnia 2014

                          W dniach 7.04. – 11.04.2014 r. w Iławie odbyły się zawody centralne

LXV  Olimpiady  Matematycznej.

Do finału tejże Olimpiady  Kamil  Musiał, uczeń klasy IIIe Liceum Ogólnokształcącego zakwalifikował się, przechodząc przez gęste sito eliminacji.

Pierwszy etap składał się z trzech części i trwał od 1 września 2013 r. do 4 grudnia 2013 r. Uczestnik Olimpiady rozwiązywał samodzielnie co miesiąc 4 zadania i przesyłał je do Okręgowego Komitetu Olimpiady w Poznaniu. W etapie tym brało udział 1167 uczestników z całego kraju i właśnie spośród nich wyłoniono grupę mogącą brać udział w zawodach drugiego stopnia. Kamil znalazł się wśród wyróżnionych – grupa ostatecznie liczyła 507 uczniów, a  zawody organizowane były przez Okręgowe Komitety Olimpiady w ośrodkach uniwersyteckich.

II etap Olimpiady trwał 2 dni i zawodnicy pracowali podczas każdego z nich nad trzema zadaniami. Na rozwiązanie łącznie sześciu zadań uczestnicy mieli 10 godzin.
Kamil rozwiązał 5 zadań uzyskując za każde maksymalną liczbę punktów. Tym samym w znakomitym stylu wywalczył udział w finale, do którego zakwalifikowanych zostało 138 uczestników z całego kraju (w tym 3 osoby z Wielkopolski).

Finaliści ponownie zmierzyli się z sześcioma zadaniami. Pierwszego dnia zawodów uczestnicy pracowali nad trzema zadaniami przez 5 godzin i drugiego dnia podobnie. Kamilowi udało się rozwiązać bezbłędnie dwa problemy i pomimo, że nie znalazł się

w wąskiej grupie laureatów, zasłużył na ogromny szacunek i wielkie brawa, bowiem sam udział w Finale najstarszej polskiej Olimpiady jest zaszczytem i nobilitacją uczestnika. Ranga tych zawodów jest bardzo wysoka, a poziom wiedzy i umiejętności Olimpijczyków są imponujące i wykraczają daleko poza poziom szkoły średniej i nikt nie trafia tam przypadkowo.  Podczas ceremonii ogłoszenia wyników, gratulując wszystkim uczestnictwa

w Finale,  przewodniczący Komitetu Głównego prof. dr hab. Rafał  Latała powiedział – aby dojść tak daleko, musi spotkać się kilka czynników:   talent, szczęście i praca, praca, praca.

Kamilu – Twój talent i pracę podziwiam, szczęścia po prostu życzę, dotychczasowych osiągnięć gratuluję , a w dalsze sukcesy wierzę.

 

                                                                                                        Iwona   Kaj

W galerii zdjęcia   z   Olimpiady  oraz z Zamku w Malborku,  który zwiedzaliśmy w oczekiwaniu na wyniki.

———————————————————————————————————-

Cała społeczność naszej szkoły dołącza się do gratulacji i życzy Kamilowi wielu kolejnych sukcesów, mając nadzieję, że dalsza droga życiowa naszego matematycznego geniusza przyniesie Mu satysfakcję i – nie tylko zawodowe – spełnienie!

Gratulujemy też p. Iwonie Kaj jako opiekunowi Kamila, bowiem sukces ucznia jest zawsze sukcesem jego nauczyciela, a w naszej szkole to pierwszy taki sukces w długiej historii Olimpiady Matematycznej!