Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Kolejny rajd profilaktyczno – ekologiczny już za nami…

26 września 2011

           Dnia 21.09.2011r. klasy II LO im. gen. Józefa Wybickiego udały się na rajd profilaktyczno – ekologiczny do Domu Pomocy Społecznej w Psarskiem. Pierwszym punktem programu było spotkanie z Panem Waldemarem Żurkiem, które dotyczyło profilaktyki uzależnień. Skupiliśmy się na zagrożeniach związanych z nadużywaniem alkoholu. Mieliśmy okazję obejrzeć film o ludziach borykających się z problemem alkoholowym.  Pan Żurek podkreślał wielokrotnie, iż my- młodzi – jesteśmy podatni na uzależnienia, mimo, iż często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tłumaczył, że duży odsetek młodzieży sięga po używki przez ciekawość i chęć podporządkowania się grupie. Dane statystyczne dotyczące osób uzależnionych były porażające. Najbardziej wstrząsający był wątek o dzieciach, które upijały się do nieprzytomności, by zapomnieć o problemach w domu czy w szkole.

W naszym społeczeństwie dominuje pogląd , że leczenie alkoholizmu jest bezcelowe, a alkoholik to brudny, bezdomny, zataczający się człowiek. Pan Waldemar podkreślał, że to tylko stereotypy, że coraz częściej alkoholicy są wykształceni, dobrze ubrani, z pozoru szczęśliwi.

Po obejrzeniu filmu usłyszeliśmy także o pracy terapeuty. Dowiedzieliśmy się, że wymaga ona wiele cierpliwości, chęci współpracy, niesienia pomocy ludziom. Myślę, że spotkanie było interesujące i zmuszało do refleksji.

Po zakończeniu zajęć z panem Żurkiem  klasy matematyczno – fizyczne udały się na zwiedzanie obiektu Domu Pomocy Społecznej, natomiast nasza klasa miała przyjemność uczestniczyć w małym wykładzie prowadzonym przez nauczyciela biologii – pana Krzysztofa Kasprzyka  – na temat różnic pomiędzy dwoma kompleksami roślinnymi, mianowicie parkiem i lasem. Wspólnie przeszliśmy ścieżkę edukacyjną, na której pan Kasprzyk opowiadał o różnych gatunkach roślin, wymieniał ich cechy oraz dzielił się z nami różnymi ciekawostkami z dziedziny botaniki. Duże zainteresowanie wzbudziło drzewo o nazwie tulipanowiec amerykański, które jest wyjątkowe ze względu na nietypowe kwiaty przypominające tulipany. Nasz piknik powoli dobiegał końca. Pozostało jeszcze tradycyjne uwiecznienie uczestników i opiekunów na  wspólnej na fotografii, aby mieć w przyszłości co wspominać. Tego typu imprezy są potrzebne nie tylko ze względu na miłe spędzenie czasu, ale również ze względu na szansę nauczenia się nowych rzeczy, poznania ciekawych osób i integracji młodzieży.

 

Magdalena Homska kl. IIa

Zofia Kolańczyk kl. IIa

 

Kilka fotek do obejrzenia w galerii już wkrótce…