Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

„Komórkobranie”

24 stycznia 2017

KOMÓRKOBRANIE!!!

Akcja KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tylko tych, które nosi się w kieszeni – tych, które nosi się w swoim ciele.

Czy wiesz, że co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi? Dla części chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Wielu pacjentów jednak wciąż pozostaje bez swojego genetycznego bliźniaka.

Nasza szkoła właśnie bierze udział w akcji organizowanej przez DKMS. Zachęcamy pełnoletnich uczniów, rodziców oraz nauczycieli do zarejestrowania się jako dawcy szpiku. 15 lutego w auli szkoły odbędzie się spotkanie uczniów klas drugich i trzecich liceum z absolwentem naszej szkoły Mateuszem Snelą, który w zeszłym roku odmienił i uratował czyjeś życie, oddając szpik. Pan Mateusz zdradzi nam co skłoniło go do zarejestrowania się do bazy dawców szpiku, oraz opowie historię związaną już z samym oddaniem szpiku. A co najważniejsze, mamy nadzieję, że rozwieje wiele mitów związanych z tym tematem!

W dniach 22 i 23 lutego chętne osoby będą mogły zarejestrować się do bazy DKMS i zostać potencjalnymi dawcami szpiku. To nic nie boli!! Materiał genetyczny pobierany jest ze śliny, a cała rejestracja zajmuje dosłownie kilka minut. Mamy nadzieję, że nas nie zawiedziecie, to nic nie kosztuje, a możecie dać drugiej osobie najcenniejszy prezent na świecie – życie.

Więcej informacji u pani Marii Szczepaniak i pani Pauliny Sneli.