Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

KOŚCIÓŁ W PRL – WYKŁAD IPN

11 marca 2013

PRZYSTANEK LO: KOŚCIÓŁ W PRL

 

 

 

26.02 w auli szkoły odbyła się prelekcja pt. KOŚCIÓŁ W PRL ( 1944-1989). Była to już trzecia prelekcja w ramach prowadzonego w szkole cyklu Przystanek LO. Prelekcje wygłosiła i warsztaty dla młodzieży prowadziła Pani Marta Szczesiak-Ślusarek z Instytutu Pamięci Narodowej z Poznania.

Głosy młodzieży po prelekcji:

  • Takie prelekcje pomagają zrozumieć naszą historię i to jest dla mnie najcenniejsze.
  • Dzięki prelekcji doceniłam fakt, że mamy możliwość nauki religii w szkole i że obecnie nie jesteśmy więzieni za wyznawaną wiarę.
  • To była ważna prelekcja, która dała mi nowe spojrzenie na relacje Kościół – państwo w czasach PRL. Do tej pory miałam słaby zarys tego tematu. Niektóre fakty o prześladowaniu Kościoła w tym czasie mnie bardzo zaszokowały.
  • Prelekcja dała mi dużo do myślenia. Duchowni i wierni płacili wysoką cenę za obronę własnych poglądów i walkę w imię wolności sumienia. Wielokrotnie było to największe z możliwych poświęceń – oddanie własnego życia. Podziwiałam, podziwiam i podziwiać będę takich ludzi.
  • Prelekcja zrobiła na mnie duże wrażenie. Jako osoba wierząca nie zdawałam sobie sprawy z tego, co miało miejsce w relacji Kościół – państwo w czasach PRL. Palenie krzyży, prześladowanie i zabijanie ludzi nie mieści mi się w głowie.
  • Bardzo poruszyła mnie prelekcja. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co przezywali wtedy katolicy. Ufam, ze moje pokolenie nie dopuści do powtórzenia się tamtej historii.
  • Wszystko, co usłyszałam dało mi dużo do myślenia. Nie mogłam zrozumieć ,ze nakazywano ściągać krzyże ze ścian w szkołach, co gorsze je palono. Nie wyobrażam sobie sytuacji z tamtych czasów dziś. Krzyż nabrał teraz dla mnie większego znaczenia. Wiem, że nie mogłoby go u mnie zabraknąć.
  • Po prelekcji w domu podjęłam rozmowę o wyznawaniu wiary w tamtym czasie w naszej rodzinie: czy ktoś musiał się z tym kryć? To była ciekawa rozmowa, którą zapoczątkowała prelekcja w szkole.
  • Po tej prelekcji zdałam sobie sprawę, iż to, że obecnie nie musimy ukrywać naszej wiary jest wielkim szczęściem. Po raz pierwszy zrozumiałam wagę naszej ,,wolności”. Prelekcja dało mi wiele do myślenia na czas obecnego Wielkiego Postu.

 

Tak jak poprzednie prelekcje z tego cyklu, którymi były ,,Zagłada Żydów podczas II wojny światowej” oraz ,,Stan wojenny w Polsce” była to ,,inna” lekcja religii zaproponowana przez katechetę Janusza T. Skotarczaka i stanowiła korelację przedmiotów religii i historii.

 

 

galeria