Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Marsz Żywych 2011

25 maja 2011

2 maja 2011 r. uczniowie naszego liceum wzięli udział w tegorocznym  Marszu Żywych.  Marsze odbywają się od 20 lat w dniu izraelskiego święta Yom Hashoah, czyli w dniu pamięci o Holocauście. Jest to jeden ze sposobów wyrażenia pamięci i żałoby po 6 milionach zamordowanych przez Niemców Żydów.

Około sześć tysięcy młodych ludzi z całego świata pokonało 3-kilometrowy odcinek z Auschwitz, spod bramy z napisem ,,Arbeit Macht Frei”, do Birkenau. Wśród maszerujących byli młodzi ludzie z Meksyku, Brazylii, Australii, Kanady, USA , Izraela  oraz wielu europejskich państw. Czoło pochodu otwierał Meir Lau, naczelny rabin Izraela, syn ostatniego rabina Piotrkowa Trybunalskiego.  Ponad tysiąc osób liczyła polska grupa. Z Wielkopolski, oprócz młodzieży ze Śremu, przybyli licealiści z Kalisza i Pleszewa.

Pochód tradycyjnie kończy się przy pomniku Pamięci w pobliżu ruin krematoriów byłego obozu Birkenau, gdzie odbywają się główne uroczystości. W wielu miejscach na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Birkenau uczestnicy Marszu zostawili drewniane tabliczki z nazwiskami pomordowanych, symbolizujące żydowskie nagrobki – macewy. Ceremonia zakończyła się wspólnym odmówieniem żydowskiej modlitwy za zmarłych (kadisz).

Udział w Marszu ma też inną wartość. Jest to dobra okazja dla młodych ludzi do wzajemnego poznawania się, nawiązywania kontaktów, wymiany flag państwowych czy też znaczków z nazwami miast lub szkół.  A to z kolei pozwala, choćby na małą skalę, burzyć wzajemne stereotypy, ksenofobię, pozwala włączyć się w dialog polsko-żydowski.

Inny aspekt to możliwość spotkania Ocalonych z Holocaustu. Towarzyszą oni niektórym grupom żydowskim; często świetnie mówią po polsku, podchodzą do nas i dziękują nam za to, że jesteśmy z nimi,  że stać nas na przyjazd, wypytują skąd jesteśmy, jak długo musieliśmy jechać itd.

Kilkugodzinne oczekiwanie na wymarsz to też okazja do spotkania znanych ludzi uczestniczących w Marszu. W galerii można zobaczyć zdjęcia młodych śremian z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schuldrichem czy Avrahamem Grantem – byłem trenerem piłkarskiego zespołu Chelsea Londyn.

Nasza grupa wizytę w Auschwitz rozpoczęła dzień przed Marszem Żywych, zwiedzając kompleks obozowy oraz synagogę w Oświęcimiu. W Centrum Kultury Żydowskiej  mogliśmy wysłuchać relacji filmowych przedwojennych żydowskich mieszkańców miasta dotyczących przedwojennego życia i wzajemnych, bliskich stosunków polsko-żydowskich.

W naszej grupie znaleźli się też uczniowie ZSE i ZSP w Śremie pod opieką p. Elżbiety Grzesiak, Damiana Wizy i Krzysztofa Grzesiaka. W grupie licealnej byli uczniowie klas pierwszych  i drugich, ale też tegoroczna maturzystka oraz absolwentka naszej szkoły, a dziś studentka dziennikarstwa na UAM w Poznaniu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji w galerii zdjęć.

 

                                                                                                                        K. Grzesiak