Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Niecodzienna lekcja języka polskiego

17 lutego 2017

Dnia 24 stycznia b.r. całą klasą III B Gim. wraz z Panią Anną Springer i Panią Marią Szczepaniak odwiedziliśmy Środowiskowy Dom Samopomocy, który mieści się w sąsiedztwie naszej szkoły. Udaliśmy się tam na zaproszenie pracowników Konwiktu oraz w ramach lekcji języka polskiego, na których omawialiśmy kwestie pokonywania różnorodnych barier.
Na początku byliśmy trochę niepewni, nieśmiali, przestraszeni, gdyż nie wiedzieliśmy, co nas tam czeka, ale już po chwili wszystko wróciło do normy. Bardzo serdecznie nas przywitano i mile ugoszczono.
Przygotowano dla nas zabawy, poprzez które mieliśmy się lepiej poznać. Śmiechu było co niemiara. Tak jak myślałam, osoby upośledzone umysłowo nie różnią się od nas zbyt wiele. Pomimo iż mają swój własny świat, są bardzo uśmiechnięte, życzliwe i chciałyby po prostu być akceptowane. Po zakończeniu zabaw panie opiekunki oprowadziły nas po Konwikcie i pokazały, co pensjonariusze robią w czasie dziennego pobytu w ośrodku. Okazało się, że nasi sąsiedzi są bardzo utalentowani. Mają niezwykłą wyobraźnię i zdolności manualne. Mogliśmy podziwiać wiele ich prac plastycznych oraz artystycznych. Zgodnie stwierdziliśmy, że sami nie potrafilibyśmy takich cudeniek wyczarować, bo niestety nie mamy ani umiejętności, ani cierpliwości do tak precyzyjnych robótek.
Po tej wizycie zostały bardzo miłe wspomnienia. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, że niepełnosprawni umysłowo chcieliby mieć z kim spędzać czas, poznawać innych, a nie być jedynie mierzeni zimnym wzrokiem przez śremian na ulicy. Cieszę się, że miałam okazję poznać tych ludzi i przekonać się o tym, jacy są naprawdę. Nigdy nie zapomnę tej fantastycznej lekcji!

Magdalena Świejkowska kl. III B Gim.