Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

O "Dziadach" jeszcze raz słów kilka…

2 grudnia 2013

„Dziady” Adama Mickiewicza są dziełem bardzo często wystawianym na deskach różnych teatrów. Ja sam miałem okazję oglądać kilka interpretacji tego utworu. Dnia 19.11.2013 zostaliśmy zaproszeni  przez naszych młodszych kolegów ze szkoły, by podziwiać ich pierwsze kroki na scenie w II części „Dziadów”. Przedstawienie odbywało się w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Śremie. Już przy wejściu powitała nas chmura dymu unosząca się w powietrzu, wprowadzając nas tym samym w specyficzny charakter tegoż dzieła.
W rolę reżysera i kierownika produkcji wcieliła się nasza polonistka, pani Anna Springer. Aktorami byli uczniami z klasy pierwszej i trzeciej gimnazjum dwujęzycznego w Śremie. Największe wrażenie zrobiła na mnie scenografia. Pomimo, że spektakl odbywał się w ogromnej auli szkolnej, poprzez makiety nagrobków, dym unoszący się w powietrzu oraz zapalone znicze miałem wrażenie, że znajduję się w starej kaplicy cmentarnej. Słoma porozrzucana wokół sceny, a także palące się w środku ognisko były dopełnieniem obrazu.

Świat ludzi mieszał się ze światem duchów. Stroje aktorów imitujące te z romantyzmu budziły w widzach podziw i trwogę. Nasi młodsi koledzy, pomimo że pewnie „zjadała ich trema” świetnie poradzili sobie z rolami i opanowaniem tekstu, który przecież do łatwych nie należy. Występowali z takim wdziękiem i swobodą, jakby bawili się sztuką. Wrażenie tajemniczości i grozy potęgował głos echa powtarzający każde słowo duchów oraz muzyka świetnie dobrana do zdarzeń na scenie. Pojawiające się w dramacie Duchy i Anioły wygłaszają morały, przywołują wydarzenia z przeszłości, przestrzegają przed złymi czynami. Uczą jak żyć, aby uniknąć kary i potępienia. Wyraźnie zaznaczają, że nie można przejmować się tylko swoim losem, ale także innymi, ponieważ bardzo często to właśnie oni potrzebują naszego wsparcia.

Dziady, które oglądałem, były pełnym uroku i czaru widowiskiem. Sztuka skłania do przemyśleń na temat życia i śmierci. Zdecydowanie mogę stwierdzić, że zostałem miło zaskoczony, ponieważ uczniowie podziwiali teatr na naprawdę wysokim poziomie.

                                                           Mikołaj Idkowiak, Karolina Bykowicz kl. Ia

GALERIA