Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Obchody jubileuszu 156-lecia szkoły

11 kwietnia 2014

Z okazji 156- lecia istnienia naszej szkoły  Galeria Wybitnych Absolwentów  wzbogaciła  się o sylwetkę Oskara Callier.

8. 04. br. w dniu Jubileuszu  pani doktor Danuta Płygawko  zapoznała  przybyłych na uroczystość gości z  biografią tego znanego filologa, nauczyciela gimnazjalnego i uniwersyteckiego oraz autora słowników polsko – angielskiego, angielsko – polskiego, polsko – francuskiego, polsko – niemieckiego.

Dzięki dociekliwości pani historyk dowiedzieliśmy się o faktach z życia i pracy absolwenta, który ukończył nasze  Gimnazjum w  1869 roku.

Prezes Stowarzyszenia pani Gabriela Wasielewska przypomniała z kolei sylwetki wyróżnionych do tej pory w Galerii Wybitnych Absolwentów.  Zapoznała zebranych z ideą  honorowania sławnych postaci, opowiedziała o  ufundowanych przez  Stowarzyszenie Absolwentów obrazach w galerii oraz medalionach, które zdobią wejście do szkoły.

 Zaszczytu odsłonięcia  tablicy pamiątkowej Oskara Callier i medalionu  z jego biogramem dostąpili laureaci olimpiad językowych, spadkobiercy talentu tego lingwisty: Ewa Maćkowiak oraz Michał Kubisiak.

Dzień Jubileuszu był również wyjątkowy dla pierwszoklasistów, którzy na znak przyjęcia w grono społeczności szkolnej otrzymali od dyrektora mosiężne znaczki z logo liceum. Żywimy nadzieję, że będą je z dumą nosić.

W otoczeniu sztandarów i przy wtórze pieśni akademickiej „Gaudeamus” przebiegały uroczystości kolejnego lecia naszej Alma Mater.

W jubileuszowy wieczór odbyło się też przedstawienie przygotowane przez uczniów liceum w reżyserii pani Joanny Jankowiak. Niezwykle widowiskowy spektakl pt. „Lot nad kukułczym gniazdem” był wspaniałym zwieńczeniem jakże wyjątkowego dnia.  

W galerii zobaczyć można krótką fotorelację z uroczystości – zapraszamy.