Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Ponownie u Prezydenta RP

7 marca 2011

Śremskie Liceum po raz drugi nagrodzone za „Dzień Przedsiębiorczości”

 

Prezydent Bronisław Komorowski nagrodził laureatów siódmej edycji Dnia Przedsiębiorczości – programu jednodniowych praktyk zawodowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nad przedsięwzięciem tym prezydent objął honorowy patronat. Wśród nagrodzonych najaktywniejszych uczestników siódmej edycji projektu znalazło się 25 szkół oraz 27 firm i instytucji, w tym Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie.

Zdaniem prezydenta, Dzień Przedsiębiorczości to dobry, trafiony pomysł, który trwa od lat, co jest dowodem na to, że jest potrzebny. – Jestem przekonany, że konkurs daje możliwość kształtowania u młodych ludzi cech przydatnych w całym życiu, bo być przedsiębiorczym trzeba w każdej sytuacji, nie tylko, gdy myśli się o własnym przedsiębiorstwie –  powiedział prezydent.

Kształtowanie takich cech jak dzielność, czasami umiejętność improwizacji, umiejętność poruszania się w obszarze spraw gospodarczych, jest potrzebne młodym ludziom – mówił. Przekonywał, że konkurs daje też możliwość zastanowienia się nad tym, kim chce się być w przyszłości.

Kim chcę być, jaki chcę znaleźć sposób na własne funkcjonowanie – to pytanie, które staje przed każdym, szczególnie młodym człowiekiem. Konkurs może być pomocą do tego, jak zaplanować swoje życie już na starcie – mówił.  A skoro pomaga młodym ludziom, pomaga też Polsce –  dodał prezydent Komorowski.

            Ogólnokrajowy konkurs zorganizowała Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, która działa na rzecz przygotowania dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej. Fundacja przygotowuje programy, które sposobią młodzież do wejścia na rynek pracy, pozwalają lepiej zrozumieć zasady ekonomii i funkcjonowania biznesu. Z każdego województwa wyłoniona została przynajmniej jedna szkoła. Członkowie komitetu, którzy oceniał aktywność w konkursie, brali pod uwagę liczbę uczniów uczestniczących w przedsięwzięciu. Dużą wagę miała także liczba firm i instytucji, z którymi szkoła nawiązała współpracę.

Za najaktywniejszą szkołę Dnia Przedsiębiorczości uznano też Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie – jedyną szkołę w województwie wielkopolskim. Nagrodę z rąk pani minister Wóycickiej w Pałacu Prezydenckim odebrała Amelia Zdunek – wicedyrektor ZSO. W 2010 roku udział w akcji wzięło prawie 300 śremskich licealistów oraz ponad 140 firm i instytucji ze Śremu i okolic.

Dzień Przedsiębiorczości to program jednodniowych praktyk zawodowych, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Program został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W naszej szkole przygotowaniem i koordynacją projektu zajmują się już od kilku lat panie: Anna Lehmann i Maria Szczepaniak, które dbają o to, aby młodzież uczęszczająca do ogólniaka miała możliwość weryfikowania swoich wyobrażeń o konkretnych zawodach z tym, jak one rzeczywiście wyglądają w praktyce.

Dyrektor Liceum, Piotr Mulkowski oraz koordynatorki programu składają serdeczne podziękowania wszystkim tym firmom i instytucjom, które przyczyniły się do tego sukcesu i jednocześnie zapowiadają liczny udział młodzieży w kolejnej edycjiDnia Przedsiębiorczości, który odbędzie się już 29 marca b.r.