Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

ŚREMSONG’ 2016

7 lipca 2016

Podczas XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej – ŚREMSONG’2016 wystąpiły 143 podmioty – razem 750 wykonawców.Z naszej szkoły w różnych formacjach wystąpili:Anna Chempińska IGimA; Antonina Fornalik IGimA; Julia Suska IIGimA; Kinga Adamczewska IIGimB; Paulina Szczepaniak IIIGimA; Jakub Brzozowski IBLO; Michalina Górkiewicz IELO; Marta Kalinowska IELO; Ola Mizgalska IELO; Filip Pijacki IIALO; Wiktor Jacheć IIDLO; Monika Maćkowiak IIIALO; Iza Wojciechowska IIIBLO i Jacek Golimowski IIIDLO.

Jury w składzie: Pan dr Zbigniew Małkowicz przewodniczący, Pani mgr Kinga Kielich i Pan mgr Krzysztof Myler po wysłuchaniu wszystkich 143 podmiotów wykonawczych przyznało 44 Wyróżnienia. Do Koncertu Galowego nominowało 14 wykonawców, a na Koncercie Galowym przyznało 9 NAGRÓD GŁÓWNYCH – STATUETEK ŚREMSONGU’ 2016: 3 dla szkół podstawowych, 3 dla szkół gimnazjalnych i 3 dla szkół ponadgimnazjalnych.

Wśród nagrodzonych wykonawców ze szkół ponagimazjalnych Nagrodę Główną ŚREMSONGU’ 2016 – STATUETKĘ SREMSONGU’ 2016 otrzymał FILIP PIJACKI  z klasy IIALO – występ na www.Facebook.com/sremsong

Wyróżnienie Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Śremie Pana Piotra Mulkowskiego przyznane przez jury młodzieżowe – uczniów szkoły: Michała Mazura, Julię Paterczyk i Patrycje Łasińską otrzymała Monika Bździak z Zespołu Szkół w Grzebienisku.

 

Wyróżnienie Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Gen Józefa Wybickiego w Śremie przyznane przez Panią Prezes Gabrielę Wasielewską otrzymał Katecheta Janusz T. Skotarczak, twórca i animator Przeglądu.

Wyróżnienie Jury otrzymał Zespół wokalny ,,Melody” z Śremskiego Ośrodka Kultury pod kierunkiem naszej absolwentki Julii Bartkowiak, w którym śpiewają między innymi uczennice naszego Gimnazjum Dwujęzycznego i Liceum Ogólnokształcącego.

ŚREMSONG jest od 12 lat jest realizowany jako projekt katechetyczno – kulturalny przez naszą szkołę. W tym roku organizowaliśmy go z Katolickim Centrum Edukacji i Kultury. Mecenatem Przeglądu była Gmina Śrem oraz Starostwo Śremskie. Dobroczyńcami Przeglądu byli: Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Gmina Kościan. Przegląd odbywał się we współpracy z parafiami dekanatu śremskiego. Patronat honorowy nad Przeglądem objęli J.E. Ks. Abp Dr Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przewodniczący Episkopatu Polski; Pan Zenon Jahns, Starosta Śremski i Pan Adam Lewandowski, Burmistrz Śremu.

 

PODZIĘKOWANIA dla wszystkich Instytucji, Dobroczyńców, Patronów i osób prywatnych za wszelką pomoc w realizacji XXV Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej ŚREMSONG’2016. W szczególności:

– dla Uczestników Przeglądu i ich Opiekunów

– dla Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością

– dla Jury: Pani Kingi Kielich, Pana Zbigniewa Małkowicza i Pana Krzysztofa Mylera

– dla Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Śremie za wszelką pomoc organizacyjną. Podziękowanie szczególne zaangażowanie dla Pana Dyrektora Piotra Mulkowskiego, Pani pedagog Marii Szczepaniak, Pani Katarzyny Sarnowskiej, Pani Anny Karczewskiej, Pani Justyny Łuczak oraz Pani Katarzyny Piaseckiej.

– dla Ks. Kanclerza Ryszarda Adamczaka, Dyrekcji Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie, Dyrekcji Katolickiej Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Śremie oraz wszystkich zaangażowanych Nauczycieli, Pracowników i Uczniów Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury w Śremie za zaangażowanie i pomoc współorganizacyjną.

– dla odpowiedzialnych za nagłośnienie z KCEK czyli Mikołaja Cielaszyka, Jakuba Napierały i Łukasza Mendyki

– dla Marcina Rozmiarka – IIC LO za  koordynacje projektu i jego prowadzenie

– dla Marcina Wachowiaka IID LO za prowadzenie strony Facebook.com/sremsong

– dla Oli Bartkowiak IA LO; Klaudii Sobolewskiej IB LO; Olgi Piechockiej IID LO; Mateusza Stachowiaka IID LO; Agnieszki Zielińskiej IIB LO oraz Martyny Mulkowskiej IIA Gim za prowadzenie poszczególnych Dni Przeglądu

– dla Julii Frąckowiak IB LO; Weroniki Chrabąszcz IC LO; Julii  Marciniak IE LO oraz Wiktorii Misiornej IIIB Gim za fotorelacje

– dla Patrycji Łasińskiej IIIA LO; Michała Mazura IID LO i  Julii Paterczyk IIIA Gim czyli jury młodzieżowego

– dla wszystkich zaangażowanych 80 uczniów naszej szkoły

 

Janusz T. Skotarczak

Fotorelacja oraz informacje o XXV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej ŚREMSONG’2016na

www.sremsong.pl oraz na www.Facebook.com/sremsong

SHALOM ŚREM’2016

W ramach PRZYSTANKU LO, w dniach od 6 do 10 czerwca odbyły się w auli Liceum Ogólnokształcącego w Śremie VIII ŚREMSKIE DNI JUDAIZMU – SHALOM ŚREM’ 2016. Na rozpoczęcie Dni Judaizmu odbył się KONCERT MUZYKI ŻYDOWSKIEJ w wykonaniuJaromira Trafankowskiego z Teatru Muzycznego w Poznaniu (vocal) oraz ANATEVKA KLEZMER DUO czyli Sławomira Heinrychowskiego (klarnet) i Andrija Melnyka (akordeon). W programie SHALOM ŚREM 2016 odbyły się dwie PRELEKCJE. Katecheta Janusz T. Skotarczak mówił na temat duchowości żydowskiej a Marcin Rozmiarek, uczeń LO, laureat ogólnopolskiego konkursu wiedzy o historii i kulturze Żydów polskich wygłosił prelekcje o historii warszawskiego getta. W ramach żydowskich motywów filmowych można było obejrzeć FILM PT. «Żydzi w historii Polski». Odbyły się także WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO, które poprowadziła Renata Kryczka z Poznania.W trakcie trwania SHALOM ŚREM’ 2016 Księgarnia ,,Przy Rynku” zorganizowała KIERMASZ KSIĄŻEK O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ. Cieszy fakt, że po raz kolejny w Dniach Judaizmu organizowanych w Liceum Ogólnokształcącym brała udział nie tylko młodzież śremskiego ogólniaka ale także mieszkańcy naszego miasta.

SPOTKANIE Z ANDREA BALDAZZI

Na PRZYSTANKU LO gościł 25 maja Andrea Baldazzi, student medycyny z Bolonii.Opowiedział on młodzieży o swojej wierze, pasjach takich jak żeglarstwo, pływanie, gra na gitarze i pianinie, śpiew…  oraz o odkryciu swej drogi wiodącej na medycynę  a także o tym, co odkrył podczas studiowania medycyny w Bolonii.

SPOTKANIE Z ZOSIĄ BARAŃSKĄ

Na PRZYSTANKU LO gościła 2 czerwca Zosia Barańska, tegoroczna absolwentka LO w Śremie. Od drugiej klasy LO pracowała jako modelka i łączyła kontrakty z nauką. Było to bardzo trudne – mówiła – ale nie żałuje, bo dzięki temu przeżyła wiele pięknych przygód i zdobyła mnóstwo doświadczeń. Była na kontraktach w Chinach i Mediolanie. Teraz przyszedł czas na Paryż. A później, kto wie? Podzieliła się z uczestnikami spotkania tym, co odkryła jako najważniejsze w życiu. Na własnym przykładzie podpowiadała jak pozbyć się obaw i lęków, jak znosić krytykę i wyciągać z niej wnioski oraz jak odnaleźć smak życia. – Twoje życie nie musi być pełne niepokoju. Dzień dzisiejszy to jutro, o które martwiłeś się wczoraj. Uwierzcie w siebie – mówiła – i spełniajcie swoje marzenia.

Po spotkaniach z Elżbietą Ruman z Warszawy; ks. Arkiem Szady z Poznania; ks. Tomaszem Kancelarczykiem ze Szczecina (Bractwo Małych Stópek); z młodzieżą z Wiednia; z młodzieżą z Duszpasterstwa Młodzieży «Jordan» z Poznania; z ks. Rafałem Pleszewa z parafii farnej w Śremie, z Małgorzatą Leśniewską z Poznania oraz z młodzieżą z Francji w ramach wymiany polsko-francuskiej, były to kolejne spotkania w tym roku szkolnym na PRZYSTANKU LO.

WYJAZD na LEDNICE                                                                               4 czerwca br. młodzież licealna wraz z katechetą Januszem Skotarczakiem wyjechała na XX Ogólnopolskie Spotkanie Młodych – Lednica 2000. Na Polach Lednickich zgromadziło się w tym roku przeszło 60 tysięcy uczestników. W tej liczbie 15 osób z naszej szkoły. W tym roku jednym z symboli spotkania był podręczny, wielkości telefonu komórkowego, egzemplarz Pisma Świętego Nowego Testamentu z dedykacją papieża Franciszka. To, by każdy uczestnik Lednicy dostał je do ręki, było ostatnim marzeniem ojca Jana Góry, twórcy i organizatora Lednicy. Każdy otrzymał także drewniany krzyż z napisanym na nim ręką ojca Jana Góry słowem ,,Amen”, zeskanowanym z jego kalendarza. Po wyjeździe na pogrzeb Ojca Jana Góry (grudzień), na Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli (marzec), na Lednice gimnazjalisty (kwiecień), na obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski na INEA Stadionie w Poznaniu ( kwiecień) oraz na Jasną Górę z maturzystami (kwiecień) był to kolejny wyjazd katechetyczny w tym roku szkolnym. Następnym wyjazdem w ramach Przystanku LO będzie wyjazd z katechetą w lipcu do KRAKOWA na Światowe Dni Młodzieży.

 

KONCERT ROXANY TUTAJ

Na PRZYSTANKU LO zaśpiewała ROXANA TUTAJ. Recital pt. „Aria do głupoty” w wykonaniu wokalistki z towarzyszeniem muzyków z zespołu Old Garret oraz pianisty Wojciecha Ostojskiego odbył się 10 czerwca o godz. 18.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego w Śremie.Po sukcesie w ubiegłorocznej edycji „Must be the Music”, po występach w kraju i za granicą był to pierwszy po półtorarocznej przerwie recital śremskiej wokalistki w rodzinnym mieście. Prowokująca tytułowa piosenka Jacquesa Brela i pozostałe utwory skłaniały do zadumy nad życiowymi wyborami, zachowaniami, przekonaniami, a także nad przyjmowanym systemem wartości. W repertuarze koncertu znalazły się piosenki z gatunków: soul, jazz, blues, rock i poezji śpiewanej. Koncert był okazją, abyusłyszeć autorskie kompozycje Old Garret. Pomysłodawcą scenariusza „Arii do głupoty” był Leszek Mańkowski. Recital został zorganizowany przez Towarzystwo im. Ks. Piotra Wawrzyniaka w Śremie we współpracy z PRZYSTANKIEM LO.

Twórcą i organizatorem PRZYSTANKU LO jest katecheta Janusz T. Skotarczak