Przystanek LO

2 listopada 2017

XIII DNI PAPIESKIE w LO

 

W dniach od 15 do 20 października odbyła się w naszej szkole XIII edycja Dni Papieskich.

 

Na rozpoczęcie Dni została odprawiona Msza św. dziękczynna za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w kościele pofranciszkańskim. Msze św. w czas Dni Papieskich mają swoją szczególną oprawę muzyczną. W tym roku ubogacił liturgie Kwintet smyczkowy z Poznania. Po jej zakończeniu każdy mógł ucałować relikwie św. Jana Pawła II.  

 

W trakcie tegorocznych Dni Papieskich na szkolnym boisku społeczność szkolna utworzyła   napis JP2  i wspólnie odśpiewała ulubioną piosenkę papieża –  ,,Barkę”. A po niej były tradycyjne KREMÓWKI. Jan Paweł II wspominając swoją młodość i mówiąc o kremówkach podpowiedział nam jak ważne są dobre wspomnienia, czyli jak ważne jest dobre przeżywanie każdego dnia.

 

W tym roku w programie Dni znalazł się turniej piłkarski, bo przecież Karol Wojtyła bardzo lubił grać w piłkę nożną a najchętniej grał na bramce. Rozgrywki wygrała klasa IIB Gimnazjum Dwujęzycznego. Odbył się także QUIZ o Janie Pawle II. Wygrała go klasa 2B LO.

 

W czas Dni Papieskich co roku odbywa się też spotkanie z Gościem. W tym roku był  nim SZYMON HOŁOWNIA, dziennikarz, publicysta, pisarz, założyciel fundacji Kasisi oraz Dobra Fabryka. Podzielił się on swoją drogą od opisywania świata do jego zmieniania na dobre. Pokazał, że pomaganie to nie męka wyrzeczenia. Przypomniał, że świat został tak urządzony, że każdy ma coś ale nikt nie ma wszystkiego. Pokazał, że w pomaganiu innym nie chodzi wcale o litość ale o spotkanie. Nie warto lamentować nad tym, że świat bywa zły, okrutny, niesprawiedliwy. Szymon Hołownia przypominał nam wszystkim, że najlepszą metodą walki ze złym światem jest tworzyć świat dobry.

 

Wiedząc jak ważną w życiu człowieka i narodu jest według św. Jana Pawła II Pamięć i Tożsamość wspominaliśmy w 78 rocznicę rozstrzelanych na śremskim rynku. W szczególny sposób wspominaliśmy prefekta szkoły śp. KS. ANTONIEGO RZADKIEGO oraz wiceinspektora szkolnego w Starostwie Powiatowym w Śremie śp. WALENTEGO SCHELLERA uczniowie. Harcerze  z naszej szkoły pełnili straż przy portretach rozstrzelanych.

 

Dni Papieskie w naszej szkole, to także Dar duchowy i materialny. Pamiętając o tym, że różaniec, to ulubiona modlitwa św. Jana Pawła II została utworzona w szkole po raz kolejny na nowy rok szkolny GRUPA RÓŻAŃCOWA. Owocem tegorocznych Dni Papieskich jest także POMOC DLA WIOSKI TRĘDOWATYCH W TOGO – podopiecznych fundacji Dobra Fabryka. Na pomoc dla trędowatych zebrano w szkole 2.625zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na konsultacje lekarskie dla chorych.

 

Wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych Dni Papieskich serdecznie dziękuję.

Relacja foto w naszej galerii.

Janusz T. Skotarczak

 

MODLITWA ZA ZMARŁYCH

W poniedziałek – 6 listopada – zostanie odprawiona w kościele farnym o godzinie 8:00 Msza św. w intencji zmarłych Dyrektorów, Nauczycieli, Pracowników i Absolwentów naszej szkoły. Po Mszy św. klasy I LO udadzą się na cmentarz przy kościele farnym i pomodlą przy grobach spoczywających na cmentarzu Nauczycieli.