Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Rajd profilaktyczno – ekologiczny dla drugoklasistów.

9 października 2010

Dnia 23 września siedem drugich klas Liceum Ogólnokształcącego w Śremie wraz z opiekunami wyruszyło do Domu Pomocy Społecznej w Psarskiem. Jak co roku, rajd został zorganizowany z inicjatywny pani Marii Szczepaniak- szkolnej pedagog oraz p. Krzysztofa Kasprzyka – nauczyciela biologii. Jego zamysłem było poznanie zarówno okolicznej, nadwarciańskiej  przyrody,  jak i profilaktyka  uzależnień.

Trasa rajdu wiodła przez ulicę Zachodnią i Owocową, wzdłuż rzeki Warty. Uczestnicy wycieczki dotarli na miejsce ok. godziny  11, gdzie po pieszej wędrówce mieli czas na regenerację i  zebranie sił.

W  zależności od profilu klas, na uczniów czekały różne atrakcje i zadania.

Klasy biologiczno-chemiczne wraz z prof. Kasprzykiem udały się na spacer po terenie DPS Psarskie, by oglądać i badać okoliczną przyrodę. Należy dodać, iż ośrodek położony jest w przepięknej okolicy porośniętej kasztanowcami i starymi dębami.

Klasa o profilu artystycznym miała możliwość wystąpienia przed pensjonariuszami ośrodka, a tym samym – zaprezentowania  swoich teatralnych umiejętności przed szerszą publicznością.

W tym czasie klasy humanistyczne mogły bliżej przyjrzeć się problemowi współczesnej młodzieży, jakim jest m.in. coraz częstsze wpadanie w nałóg alkoholowy, czy narkotykowy. Wspólnie z wykładowcą – p. Waldemarem Żurkiem,  młodzież badała przyczyny wpadania w nałogi, a także sposoby radzenia sobie z problemami. Poruszono również  wiele innych aktualnych społecznie tematów,  takich jak przemoc w rodzinie, terror, czy agresja. Dzięki zaprezentowanym filmom tematycznym, uczniowie na własne oczy mogli przekonać się, jakie konsekwencje niesie za sobą uzależnienie.

Impreza zakończyła się ok. godziny 13. Wypoczęci, a zarazem wzbogaceni o nową wiedzę uczniowie ruszyli w drogę powrotną.

Tego typu inicjatywy są z pewnością pomysłem godnym uwagi, gdyż  pozwalają uczniom choć na chwilę wyrwać się ze szkolnych murów, spędzić aktywnie czas i poszerzać horyzonty.

 

 

                                                                                                                  Olga Kania IIG