Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Warsztaty w Żabikowie

28 lutego 2010

W Muzeum Martyrologicznym w Luboniu/Żabikowie od kilku lat, odbywają się warsztaty poświęcone kulturze żydowskiej. Organizowane i prowadzone są  one  przez Stowarzyszenie Polska-Izrael i jej szefowa Joannę Brańską z Warszawy oraz przez ocaloną z Holocaustu, panią Tovę Ben-Zvi z Izraela.

 W tegorocznym spotkaniu uczestniczyli przyszli pedagodzy z klasy 1A. Młodzież wzięła udział w dwóch warsztatach: ,,Świat Tovy’’ i ,,Rodzynki z migdałami-czyli tradycje kulinarne w Izraelu’’. W pierwszym warsztacie mieliśmy okazje zobaczyć premierę filmu ,,Świat Tovy’’, który będzie  pokazany szerszej publiczności podczas krakowskiego festiwalu filmowego w czerwcu. Film, oprócz wspomnień Tovy z czasów Zagłady,  pokazuje jej działalność popularyzatorska i edukacyjną w Polsce, zmierzająca do budowania nowych relacji pomiędzy Polakami i Żydami.

Tematem przewodnim drugiego warsztatu był chleb i jego znaczenie w kulturze żydowskiej, podczas świąt i w życiu codziennym. Prezentacji wypieków towarzyszyła degustacja. Urozmaiceniem spotkań by śpiew Tovy, która z wykształcenia jest artystką, absolwentką konserwatorium w Jerozolimie.

źródło: Krzysztof Grzesiak