Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Wędrowni Architekci

7 listopada 2011

W dniach 28-29 października w ZSO w Śremie przeprowadzone zostały pierwsze w historii szkoły warsztaty architektoniczne. Warsztaty w ramach programu „Żyj z pasją – dzień z edukacją przestrzenną” finansowane przez MEN to idea grupy Wędrowni Architekci.

Kim są Wędrowni Architekci?

Prezesem grupy jest dr. inż. Arch. Radosław Barek, wiceprezesem i koordynatorem warsztatów w naszej szkole mgr. inż. Arch Cezary Czemplik. Ponadto grupę tworzą architekci, absolwenci, studenci, pasjonaci z Poznania i okolic. Ich misją jest zachowywanie i promowanie architektury, pokazywanie jej zalet i niwelowanie wad.

Działają bardzo aktywnie i bardzo szeroki jest wachlarz ich działań : od remontów, opracowywania projektów, budowania po organizowanie warsztatów, wystaw i festynów.

Ponadto grupa ma na swoim koncie pierwszą nagrodę w konkursie na projekt zagospodarowania przestrzeni południowej części Śródki w Poznaniu.

Warsztaty przygotowane przez Wędrownych Architektów przeznaczone są dla różnych grup wiekowych; od szkoły podstawowej po liceum. W ramach programu architekci mieli już okazję przeprowadzić działania twórcze z dziećmi z jednej z poznańskich szkól podstawowych i uczniami liceum św. Marii Magdaleny, dlatego z naszej szkoły wybrali uczniów gimnazjum. Dodatkowo udało nam się zaprosić do współpracy dwoje śremskich architektów – pana Roberta Mizerę i panią Agnieszkę Mizerę.

Przygotowania do warsztatów zaczęliśmy od wyboru tematu.

Ponieważ duża część uczniów śpiewa lub gra na różnych instrumentach, zdecydowaliśmy że tematem wiodącym będzie scena.

            Pierwszy etap warsztatów rozpoczął wykład wprowadzający w temat. Został on uczniom zaprezentowany przez panią architekt,  która również śpiewa w operze. W trakcie wykładu uczniowie dowiedzieli się wiele o budowie sceny operowej jak i koncertowej. Mogli też zobaczyć przykłady różnorodnego zagospodarowania przestrzeni scenicznej. 

Wszystko to po to, by po wykładzie móc zrealizować pierwsze twórcze zadanie : wykonanie projektu i makiety dowolnej sceny. Powstało wiele ciekawych projektów, wielu gimnazjalistów to osoby o ogromnej wyobraźni i dużym talencie. Mając taki potencjał twórczy nie traciliśmy czasu i w piątek 28. 10 przystąpiliśmy do drugiego etapu warsztatów.

            Zaczęliśmy od wycieczki do KCK, żeby dokładniej przyjrzeć się tej największej w Śremie sali widowiskowej. Następnie, już w naszej szkole, grupa uczestników została podzielona na trzy mniejsze grupy aby w tych mniejszych grupach pracować nad trzema różnymi zagadnieniami. Wszystkie zagadnienia powiązane były z aranżacją przestrzeni scenicznej i widowni oraz kwestią informacji przestrzennej- znaku.

            Prowadzący warsztaty nieustannie inspirowali młodzież do twórczej pracy, stawiali pytania, rzucali hasła, na które trzeba było odpowiedzieć. Zachęcali do dyskusji. Tego dnia uczniowie stworzyli wiele makiet, z których następnie, w drodze głosowania, zostały wyłonione trzy najlepsze.

            Sobotę przeznaczyliśmy na wielkoformatową realizację piątkowych pomysłów.

Siedzisko z listewek i styropianowych kulek, krzesło z piankowych rurek czy scena z tektury, na której można było naprawdę stanąć to efekty sobotniej pracy zespołowej. Przy okazji zauważyliśmy, że czasami początkowy pomysł przybiera całkiem inną formę i staje się czymś zupełnie innym, całkowicie zaskakującym.

            Wszystkie prace, które zrobiliśmy będzie można obejrzeć na wystawie powarsztatowej. Będzie wtedy możliwość rozmowy z autorami prac i architektami koordynującymi projekt dlatego już teraz serdecznie zapraszamy na wystawę.

 

Katarzyna Piasecka