Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

WIEŚ MIASTO METROPOLIA

4 czerwca 2013

Dziś (16 kwietnia) rozpoczęliśmy nowy cykl zajęć związany z przestrzenią, w której żyjemy. Wypuściliśmy uczniów na “architektoniczne łowy”, z aparatami fotograficznymi i otwartą glową na zapamietywanie mijanych budynków. Spacer ulicą Poznańską, przy której znajduje się szkoła, był pewną odmianą w dotychczasowym trybie lekcyjnym. Po powrocie uczniowie musieli uporać się z białą kartką, która miała stać się odbiciem ulicy i jej zabudowy. W zdumienie może wprawić młoda pamięć, zdolna zapamiętać nie tylko budynki ale też przeróżne detale architektoniczne. Naprawdę powstały całkiem niezłe szkice!

(23 kwietnia) Za temat zajęć obraliśmy przestrzeń publiczną. Najpierw pokierowaliśmy dyskusję tak, by otrzymać definicję przestrzeni publicznej- nie było to trudne przy tylu myślących głowach. Następnie zaczęliśmy się zastanawiać nad miejscem w którym lubimy spędzać czas wolny, w obrębie przestrzeni publicznej. Te miejsca bliskie uczniom zostały zaznaczone na mapkach Śremu- każdy wkleił karteczkę ze swoim imieniem w miejscu sobie bliskim. No i ostatnia kwestia poruszana na lekcji, to uzasadnienie swojego wyboru – z jakich powodów właśnie tam, a nie gdzieś indziej często można nas spotkać.  Zadanie domowe: wykonać zdjęcia panoramiczne (z czterech stron) swojego miejsca.

(30 kwietnia) Lekcja bardziej teoretyczna. Za pomocą wykładu ilustrowanego zdjęciami przybliżyliśmy uczniom pewne pojęcia z zakresu kompozycji przestrzeni publicznej.  Linie wprowadzające, zatrzymujące wzrok, dominanty, nie są już dla nich enigmą. Uzupełnione zdjęciami ciekawych parków krajobrazowych na świecie mogą stać się inspiracją do odbierania przestrzeni publicznej jako jednej tkanki, w której poszczególne elementy mają różne zadania, od harmonijengo uzupełniania się, do nagłego przyciągania wzroku ku ważnemu elementowi w tej przestrzeni.

(21 maja) Analiza “własnej” przestrzeni publicznej sprzed 2 lekcji. Uczniowie podzieleni na grupy według miejsc, w ktorych spędzają czas zastanawiają się jakie są pozytywy i negatywy wybranych i ulubionych miejsc. Następnie analizują wybraną przestrzeń z punktu widzenia innej grupy społecznej np. matek z dziećmi lub osób starszych.  Wnioski przedstawiają na forum klasy.

(24 maja) Przestrzeń miejska miasteczka Jarosław. Na dzisiejszych zajęciach zaprosiliśmy uczniów do spaceru po malowniczym Jarosławiu w programie Google Earth. Wyszukiwaliśmy historyczne obiekty, spacerowaliśmy po rynku i okolicznych ulicach. Na zakończenie wyszukiwaliśmy w tej konkretnej przestrzeni pojęcia poznane na wykładzie – linie prowadzące, zatrzymujące, dominnaty, wnętrza obojętne lub kierunkowe.

Na kolejnych zajęciach planujemy wraz z uczniami zastanowić się, czy w przestrzeń publiczną, w której spędzają wolny czas należy wprowadzic jakieś zmiany, czy jest coś czego im tam brakuje. Jeśli tak, to wspólnie postaramy się tych zmian dokonać.

                               Projekt pod patronatem Krajowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej                 prowadzony jest we współpracy z wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej

Projekt prowadzą: Cezary Czemplik, Dawid Majewski, Martyna Konecka  

      (Politechnika Poznańska)

                                     Katarzyna Piasecka (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie)