Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Wizyta we Francji 2014

19 października 2014

 Wymiana uczniowska między Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. J.Wybickiego w Śremie, a Liceum im. Jean’a Guéhenno w Fougères stała się znaczącym elementem historii naszej szkoły. Fakt, że w tym roku odbyła się po raz czternasty dowodzi obustronnej satysfakcji z tego typu współpracy.


W kwietniu odbyła się pierwsza część wymiany. Uczniowie z Francji zagościli w naszym mieście. Oprócz spędzania czasu ze swoimi korespondentami, mieli okazję wybrać się wspólnie na wycieczki do Krakowa, Poznania i Wrocławia. Odwiedzili też naszą szkołę i ciekawe miejsca w Śremie. Podczas swojego pobytu zaznajomili się z polską kulturą i tradycjami. Poznali życie codzienne Polaków, a także walory turystyczne naszego kraju.

25.września grupa uczniów naszej szkoły rozpoczęła drugą część wymiany. 


 

,,Wyruszyliśmy w podróż do Francji.
Pierwszy w planie wycieczki był Paryż. Katedra Notre- Dame, Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny, czy zapierający dech w piersiach widok z Wieży Eiffla to jedne z wielu atrakcji turystycznych, które ma do zaoferowania stolica Francji. W ciągu całodniowego pobytu udało nam się zobaczyć niektóre z nich.
Po piątkowym zwiedzaniu Paryża udaliśmy się prosto do domów naszych korespondentów. Spędziliśmy z nimi cały weekend. W miłej atmosferze poznawaliśmy francuskie życie "od kuchni". W poniedziałek spacerowaliśmy po Fougères. Odwiedziliśmy szkołę i zwiedziliśmy ruiny zamku. 

Kolejnymi punktami wycieczki były:

– Mont Saint-Michel- sanktuarium na malowniczej, skalistej wyspie zaliczane do Światowego Dziedzictwa UNESCO,

-muzeum marynistyczne w Cherbourg-Octeville- z wystawami poświęconymi łodziom podwodnym, historii katastrofy statku RMS Titanic, a także oceanarium,

-miejsca związane z walkami w Normandii podczas II wojny światowej- plaża Omaha (jedno z miejsc lądowania aliantów), cmentarze żołnierzy amerykańskich i polskich, memoriał bitwy o Mont Ormel,

-tradycyjna ferma hodowli ostryg w Cancale oraz

-Rennes-stolica regionu Bretanii.

Po tak intensywnym zwiedzaniu od piątku mieliśmy ponownie czas, aby poznać bliżej nasze "francuskie rodziny". To był ostatni weekend naszej wyprawy. W niedzielę ze smutkiem pożegnaliśmy się z korespondentami i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Śremu. 

To była niesamowita przygoda, dzięki której wzbogaciliśmy się o ciekawe doświadczenia. Zdobyliśmy też nową wiedzę na temat Francji i poznaliśmy jej uroki. Poprawiliśmy komunikację w językach obcych. Zawarliśmy przyjaźnie, o których nigdy nie zapomnimy. 

Wymiana polsko-francuska będzie jednym z wielu miłych wspomnień z liceum. Cieszymy się, że nasza szkoła jest organizatorem takiej wyprawy 🙂 "


 

 

Opiekunami wymiany byli: pani Halina Godlewska, pani Anna Karczewska, pan Krzysztof Kasprzyk i pan Mariusz Kociemba.

Bardzo dziękujemy za ich trud włożony w organizację!

Galeria