Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Wymiana polsko – francuska 2014

28 kwietnia 2014

 W dniach 18 -26 kwietnia miała miejsce kolejna, czternasta już, wymiana polsko-francuska. 32 uczniów i trzech opiekunów z Lycèe J. Guéhenno w Fougères przyjechało do Śremu w wielki piątek. Uczniowie i opiekunowie zamieszkali w rodzinach polskich. W czasie swojego pobytu w Polsce mieli okazję nie tylko poczuć atmosferę Świąt Wielkanocnych i doświadczyć polskiej gościnności, ale również zobaczyć wiele miejsc, które zrobiły na nich duże wrażenie. Podczas trzydniowej wycieczki odwiedzili Muzeum w Oświęcimiu, podziwiali zabytki Krakowa, byli też w Muzeum Miasta Krakowa, które znajduje się pod krakowskim rynkiem. W drodze powrotnej do Śremu zatrzymali się we Wrocławiu, a w zeszły piątek udali się do Poznania, gdzie zwiedzili katedrę i centrum miasta, na rynku zobaczyli popularne koziołki, a popołudnie spędzili w poznańskiej palmiarni. Uczniowie odwiedzili również naszą szkołę: było spotkanie z dyrektorem, przygotowana przez francuzów inscenizacja legendy o smoku wawelskim i mecze koszykówki oraz siatkówki. Francuscy uczniowie uczestniczyli też w spotkaniach ze starostą i burmistrzem naszego miasta. W sobotę 26 kwietnia zmęczeni, ale zadowoleni wyjechali do domu.

Warto wspomnieć, że nasza szkoła organizuje wymiany ze szkołą w Fougères od 1991 roku i jest jedną z niewielu szkół w Wielkopolsce, które kontynuują tego rodzaju współpracę. W ciągu tych 23 lat w wymianach wzięło udział łącznie ok. 850 osób!

Organizatorami wymiany, ze strony polskiej są: p. Halina Godlewska, p. Anna Karczewska, p. Krzysztof Kasprzyk i p. Mariusz Kociemba.

Teraz pozostaje tylko czekać na drugą część wymiany – czyli wyjazd do Francji – a to już we wrześniu!!