Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

ZOSTAŃ WSCHODOZNAWCĄ

30 marca 2017

Od kilku lat Instytut Wschodni UAM organizuje konkurs pod groźnie brzmiącą nazwą: Konkurs Wiedzy o Europie Wschodniej, Azji Środkowej, Syberii i Kaukazie ,,Zostań Wschodoznawcą. Konkurs od tego roku ma charakter ogólnopolski a 10 finalistów musi przejść zwycięsko eliminacje polegające na rozwiązaniu testu z historii, geografii, polityki i kultury.
Każda edycja konkursu ma swój temat przewodni; w tym roku były to ,,Dni, które wstrząsnęły światem’’ – rewolucje rosyjskie i wojna domowa 1917 -1920. Wiktor znalazł się w finale z trzecim wynikiem punktowym. Zawody finałowe polegały na przygotowaniu i obronie wybranego przez siebie zagadnienia związanego z tematem przewodnim.
Uczeń kl 1E naszego liceum Wiktor Chicheł, przygotował temat ,,Polacy po stronie bolszewickiej podczas wojny domowej i rewolucji’’. Zaprezentował w nim losy twórcy Czeki Feliksa Dzierżyńskiego, rolę Juliana Marchlewskiego oraz propagatorkę tzw. wolnej miłości Aleksandrę Kołłontaj.
Ostatecznie uplasował się tuż za podium zdobywając tytuł finalisty konkursu w którym zwyciężył licealista III LO z Konina.
K. Grzesiak