Dokumenty rekrutacyjne:
- Regulamin rekrutacji do LO
- Terminarz rekrutacji do LO –załącznik nr 1
- Podanie do LO – załącznik nr 2
- Ankieta –załącznik nr 3
- Konkursy uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2022-2023
Test dwujęzyczność:
Pytania pojawiające się w trakcie spotkań on-line:
1. Gdzie można szukać informacji dotyczących tegorocznej rekrutacji?
W zakładce rekrutacja (strona www.losrem.pl) oraz na stronie Kuratorium Oświaty
2. Kiedy odbędą się Drzwi Otwarte w LO?
26 lutego o godzinie 10.00
3. Ile klas zostanie uruchomionych w LO i jakie?
- Klasa matematyczna (rozszerzenia: matematyka, fizyka, informatyka)
- Klasa matematyczna dwujęzyczna (rozszerzenia: matematyka, geografia, języka angielski – poziom dwujęzyczny)
- Klasa humanistyczna (rozszerzenia: j.polski, historia, j.angielski)
- Klasa humanistyczna dwujęzyczna (rozszerzenia: historia, j.polski, j.angielski -poziom dwujęzyczny)
- Klasa biologiczna (rozszerzenia: biologia, chemia), jeżeli będzie zainteresowanie powstanie także klasa biologiczna dwujęzyczna (rozszerzenia: biologia, chemia, język angielski -poziom dwujęzyczny)
W zależności od wyników ankiet dla uczniów dwie klasy zostaną zdublowane (czyli zamierzamy otworzyć siedem oddziałów).
AKTUALIZACJA Z 23.02.2022 r.
Z ankiet przeprowadzonych wśród kandydatów do LO wynika, że największe zainteresowanie budzi klasa biologiczna dwujęzyczna (rozszerzenia: biologia i chemia, j. angielski- poziom dwujęzyczny)
Kandydaci i ich rodzice wyrażają także duże zainteresowanie ofertą dotyczącą klasy biologicznej z rozszerzonym językiem polskim i angielskim.
Informujemy, że obie klasy znajdą się w naszej ofercie edukacyjnej. Oznacza to, że do wymienionych w pkt.3 klas zostały dodane następujące dwie klasy:
- Klasa biologiczna dwujęzyczna (rozszerzenia: biologia, chemia, j.angielski -poziom dwujęzyczny)
- Klasa biologiczna z rozszerzonym językiem polskim, angielskim i biologią.
Łącznie w roku szkolnym 2022/2023 otworzymy 7 klas.
- Co oznacza termin klasa dwujęzyczna?
Klasa dwujęzyczna to taka, w której niektóre przedmioty nauczane są w dwóch językach: w języku obcym i języku polskim. Absolwent klasy dwujęzycznej w LO od 2023 r. będzie miał obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym. Może także dodatkowo zdawać egzamin na poziomie dwujęzycznym z przedmiotu maturalnego nauczanego w klasie dwujęzycznie. LO, w zależności od profilu klasy, w swojej ofercie posiada następujące przedmioty nauczane dwujęzycznie: biologia, geografia, fizyka, historia, podstawy przedsiębiorczości. Angielski nauczany na poziomie dwujęzycznym to ponad tysiąc godzin języka w ciągu 4 lat w LO nauczanego w małych grupach przez dwóch nauczycieli języka angielskiego w obrębie jednej klasy.
- Czym różni się klasa z rozszerzonym językiem angielskim od dwujęzycznej?
W klasie z rozszerzonym językiem angielskim uczeń ma do dyspozycji około sześciuset godzin języka, a w klasie dwujęzycznej ponad tysiąc. Opis klasy dwujęzycznej w pytaniu powyżej. Dla porównania w klasie bez rozszerzonego języka angielskiego jest tych godzin około czterystu.
- Jakie języki obce nauczane są w LO Śrem?
Pierwszym językiem obcym w każdej klasie jest język angielski. Może on być nauczany na poziomie podstawowym, rozszerzonym lub dwujęzycznym. Drugimi językami obcymi są: język rosyjski, język francuski i język niemiecki. Języki obce nauczane są w małych grupach. Szkoła dysponuje dwoma salami językowymi –polecamy wirtualny spacer po LO na stronie szkoły.
- Jak wyposażona jest pracownia chemiczna?
Pracownia wyposażona jest w stanowiska do samodzielnej pracy laboratoryjnej dla uczniów, stół demonstracyjny dla nauczyciela, dygestorium, stanowiska do mycia sprzętu laboratoryjnego, palniki gazowe oraz zaplecze chemiczne, w którym w odpowiednich szafach przechowywane są odczynniki chemiczne.
- Czy w LO są kółka zainteresowań?
Szkoła promuje talenty i stara się pomagać w rozwijaniu pasji. Na uczniów LO czeka szeroki wachlarz działalności poza lekcyjnych. W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski i realizuje swoje pomysły na uatrakcyjnienie pobytu w LO. Macie szansę działać w internetowym Radiu EL – prawdopodobnie jednym z niewielu w Polsce. Czeka na Was także szkolna telewizja Okiem Józefa. Wyjątkowy jest także Teatr LO Scena bez Kurtyny prowadzony przez instruktor teatralną. Młodzież w teatrze wystawia spektakle teatralne, które podbijają serca lokalnej społeczności. Możecie także działać w wolontariacie lub w harcerstwie. Swoje artystyczne pasje rozwiniecie także podczas szeregu imprez muzycznych organizowanych w LO jak np. Zaduszki Muzyczne. Ponadto, sportowcy LO rozwijają swoje umiejętności podczas treningów siatkówki. Nowością w LO są zajęcia uważności Mindfulness prowadzone przez wykwalifikowaną trenerkę uważności.
- W jakich godzinach pracuje szkoła i jak wygląda plan lekcji?
Szkoła pracuje w godzinach od 8.00-16.00. W roku szkolnym 2021/2022 wyjątkowo grupy laboratorium chemii mają zajęcia raz w tygodniu do 16.50.
- Czy będzie trudno się dostać do LO?
W roku szkolnym 2022/2023 przyjmiemy 210 osób. Jest to zwiększenie o dwa oddziały podyktowane tym, że roczniki 2007 i 2008 są podwójnym rocznikiem. Szkoła z kilkuletnim wyprzedzeniem planuje swoją ofertę, dlatego też jesteśmy przygotowani na przyjęcie Was do szkoły. Podczas procesu rekrutacji, który rozpocznie się w maju, oferujemy kandydatom pomoc w wypełnianiu wniosku i doradztwo zawodowe. Zachęcamy Was do kontaktu ze szkołą i prosimy o słuchanie naszych rad – chcemy Wam pomóc przejść przez długi proces rekrutacyjny w jak najmniej stresujący dla Was sposób.
- Czy jeżeli biorę pod uwagę szkołę w innym powiecie to mogę jednocześnie złożyć podanie do LO Śrem?
Tak, każdy powiat to inny system rekrutacyjny. Organ prowadzący szkołę w danym powiecie decyduje o liczbie wyborów w systemie rekrutacyjnym właściwym dla danego powiatu. Kandydat może więc wybrać szkoły w różnych powiatach i w obu systemach szkoły pierwsze będą pierwszym wyborem. Jednak w momencie określonym terminarzem rekrutacji kandydat będzie zobowiązany do złożenia oryginału świadectwa. Jest tylko jeden oryginał więc kandydat wybrać może tylko jedną szkołę.
- Z jakimi uczelniami współpracuje LO Śrem i w jaki sposób mogę się naukowo rozwijać w tej szkole?
LO współpracuje między innymi z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem w Białymstoku, Uniwersytetem im. M. Kopernika w Toruniu, Politechniką Wrocławską i szeregiem instytucji np. British Council czy Bilingualism Matters. Szkoła prowadzi także Klasę Akademicką z biologii w ramach programu Cyfrowa Szkoła Wielkopolska. W tym samym projekcie LO zostało wytypowane do Super Ligi Liceów z przedmiotów takich jak język angielski, matematyka i historia.
- Jaka jest zdawalność egzaminu maturalnego w LO Śrem?
Zdawalność matury wynosi prawie 100%. Przedmioty rozszerzone zdawane są powyżej średniej wojewódzkiej i krajowej, dzięki czemu szkoła jest wyróżniana w plebiscycie Perspektyw. W szkole uczy ponad 30 czynnych egzaminatorów maturalnych, w tym egzaminatorów matury dwujęzycznej i egzaminatorów egzaminu ósmoklasisty. Nauczyciele są także przewodniczącymi i weryfikatorami zespołów egzaminacyjnych w OKE.
- Czy mogę liczyć na pomoc w nauce, jeżeli okaże się, że w mojej klasie mam kłopot z opanowaniem materiału?
W szkole działa uczniowski wolontariat. Starsi uczniowie udzielają lekcji młodszym koleżankom i kolegom w szkole. Działanie to już się sprawdziło i będzie kontynuowane. Do dyspozycji uczniów są także doradcy zawodowi i pedagog szkolny. Biblioteka szkolna oferuje wsparcie w zakresie maturalnym z języka polskiego.
- Gdzie mogę w szkole spędzić czas jeżeli dojeżdżam do szkoły i chcę zaczekać na transport?
Zapraszamy serdecznie do biblioteki szkolnej gdzie można odrobić zadanie domowe, skorzystać z centrum multimedialnego lub poczytać książki. Możesz także zaczekać w sklepiku szkolnym i zjeść zdrową przekąskę.
- Czy szkoła oferuje lekcje etyki i wychowania do życia w rodzinie?
Tak.
- Czy są w szkole klasy sportowe?
Nie. Jednak uczniowie LO biorą udział w różnych zawodach sportowych, mogą także uczęszczać na treningi siatkówki.
- Czy w ofercie szkoły jest język hiszpański?
Nie.
- Ile pracowni przedmiotowych posiada szkoła?
8 pracowni:
Pracownia chemiczna, fizyczna, biologiczna, dwa laboratoria językowe, dwie pracownie informatyczne i pracownia geograficzna.
W szkole znajduje się także okazała biblioteka szkolna z imponującym księgozbiorem ponad 16.000 woluminów, posiada ona także katalog online.
- Kto może mi pomóc zdecydować jaką klasę wybrać?
Zapraszamy do kontaktu z doradcami zawodowymi w LO, którzy działają w Szkolnym Ośrodku Kariery.
- Kiedy mogę zwiedzić szkołę?
Zachęcamy do skorzystania z wirtualnego spaceru na stronie www.losrem.pl. Zajrzyjcie do pracowni, obejrzyjcie filmiki, posłuchajcie przewodnika. Zapraszamy na Drzwi Otwarte 26 lutego 2022 r. o godz. 10.00
22. Jakie osiągnięcia komisja rekrutacyjna uwzględnia w postępowaniu rekrutacyjnym?
Ustawa określa kryteria brane pod uwagę. Jednym z nich są szczególne osiągnięcia ucznia, ale tylko te wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Przypominamy, że na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, w części dotyczących szczególnych osiągnięć ucznia odnotowuje się:
1) uzyskane wysokie miejsca nagrodzone lub uhonorowane zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowane co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół;
2) osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu;
3) realizację lub ukończenie programu nauczania ustalonego przez zagraniczną instytucję edukacyjną, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, wraz z nazwą tego programu, jeżeli uczeń uczęszczał do oddziału międzynarodowego, w którym program ten był realizowany.
23. W jaki sposób przelicza się punkty w postępowaniu rekrutacyjnym?
Reguluje to rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego. Kandydat może zdobyć maksymalnie 200 punktów. Zaznaczyć należy, iż w tym roku nadal egzamin ósmoklasisty obejmuje trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy.
Kryteria | Maksymalna liczba punktów1 |
Punkty za świadectwo: | 100 pkt |
ocena z języka polskiego (za ocenę celującą) | 18 pkt |
ocena z matematyki (za ocenę celującą) | 18 pkt |
ocena z I przedmiotu (za ocenę celującą) | 18 pkt |
ocena z II przedmiotu (za ocenę celującą) | 18 pkt |
szczególne osiągnięcia | 18 pkt |
świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem | 7 pkt |
aktywność społeczna | 3 pkt |
Punkty za egzamin ósmoklasisty | 100 pkt |
wynik z języka polskiego | 100% x 0,35 = 35 pkt |
wynik z matematyki | 100% x 0,35 = 35 pkt |
wynik z języka obcego nowożytnego | 100% x 0,3 = 30 pkt |
1 za oceny wyrażone stopniu: celującym – przyznaje się po 18 pkt, bardzo dobrym – przyznaje się po 17 pkt, dobrym – przyznaje się po 14 pkt, dostatecznym – przyznaje się po 8 pkt, dopuszczającym – przyznaje się po 2 pkt.
W LO
I PRZEDMIOT PUNTKOWANY TO JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY*
II PRZEDMIOT PUNKTOWANY W KLASACH:
1A – historia
1B – biologia
1C – biologia
1D – fizyka
1E – geografia
1F – historia
1G – biologia
* – w klasach dwujęzycznych język nowożytny (zgodnie z Dziennikiem Ustaw poz.1082), w pozostałych język angielski