Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Program Flex 2022/2023

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz American Councils for International Education zapraszają uczniów klas pierwszych lub drugich liceum do udziału w Programie FLEX w roku szkolnym 2022/2023. Program skierowany jest do uczniów zainteresowanych możliwością nauki w amerykańskiej szkole średniej. Aplikować można wyłącznie online do 15 października 2021 r.

Po aktualne informacje zajrzyj na stronę American Councils, organizatora programu FLEX w Polsce: https://poland.americancouncils.org/aktualnoci/proces-rekrutacji-do-programu-flex-2021-22-odbdzie-si-cakowicie-online lub https://poland.americancouncils.org/flex-polish

Program FLEX został zatwierdzony przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 1992. Jest on całorocznym, w pełni finansowanym przez Departament Stanu USA programem wymiany uczniów szkół średnich, którzy wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych na cały rok szkolny. Od 25 lat w programie FLEX uczestniczyło ponad 25 000 uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej. Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami określonych krajów. To właśnie dzięki uczestnikom programu Amerykanie mogą dowiedzieć się więcej o kulturze i dziedzictwie narodowym innych krajów, a uczniowie mogą poznać amerykański system szkolny.  Każdy stypendysta będzie mieszkał przez rok z rodziną goszczącą w USA i będzie uczył się w amerykańskiej szkole średniej.

Program FLEX działa w Polsce od 2015 roku. Pierwsza grupa FLEX Polska wysłała 30 uczniów szkół średnich do różnych stanów Ameryki na rok szkolny 2016/17. Na rok szkolny 2019/20, Program FLEX powitał kolejnych 43 finalistów.
W roku szkolnym 2020/21 finaliści programu FLEX uczestniczyli w programie wirtualnym. Niemniej jednak w sierpniu 2021 wysłano 41 finalistów do USA na rok szkolny 2021/22.