Gala Stypendiów Starosty Śremskiego

27 września 2019 r. w auli naszej szkoły, odbyła się gala wręczenia Stypendiów Starosty Śremskiego. Pan Starosta Zenon Jahns nagrodził 49 uzdolnionych uczniów z pięciu szkół, dla których Powiat jest organem prowadzącym. Gratulujemy Stypendystom tak wspaniałych wyników w nauce, sporcie i konkursach artystycznych. Jest nam ogromnie miło poinformować, że z Gimnazjum Dwujęzycznego i Liceum Ogólnokształcącego stypendium otrzymało 25 uczniów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości.

Fot. Maks Flegel  

Radio eL

W piątek, 20 września 2019 r., dzięki zaangażowaniu wielu osób, mogliśmy wysłuchać pierwszej audycji szkolnego radia internetowego. Radio eL tworzą uczniowie naszego LICEUM: Kamil Grelak, Aleksandra Norek, Jakub Łuczak, Aleksander Czarnecki,Jagoda Dukat, Alicja Sadzikowska, Kacper Marczewski, Jędrzej Bąk, Karol Bręgiel. Transmisja na żywo zapisała się na profilu Facebook społeczności szkolnej i tam można jej wysłuchać. Opiekunami Radia są pani Marzena Mroziewicz i pan Bartosz Kolaszyński. Gratulujemy całej ekipie Radia eL i czekamy na więcej.

Dziewczyny z nagrodami za ‘’Wybickiego’’

Małgorzata Łabenda (II miejsce) Ewelina Krasnowska (III miejsce w kat. gimnazjum) oraz Justyna Owczarz (III miejsce)  otrzymały wyróżnienia i nagrody za udział w finale wojewódzkiego konkursu ,,Józef Wybicki i polskie symbole narodowe’’. Wręczenie nagród odbyło się w niedzielę 22 września w Brodnicy podczas kolejnych już obchodów ‘’Dnia Hymnu Polskiego’’.

Organizatorem konkursu oraz Dni Hymnu jest od czterech już lat Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego.

Maturzysta Roku

Już po raz dziewiąty podczas rozpoczęcia roku szkolnego Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie nadało tytuł Maturzysta Roku. Corocznie przyznaje się go uczniowi LO, który uzyskał najlepszy wynik z egzaminu dojrzałości. Wyróżniony otrzymuje zawsze certyfikat i pióro z wygrawerowanym tytułem oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez prof. Tadeusza Malińskiego- światowej sławy naukowca i wynalazcę, wybitnego eksperta w dziedzinie inżynierii biochemicznej, dwukrotnie nominowanego do Nagrody Nobla, absolwenta naszej szkoły z 1964 r.

Maturzystką Roku 2019 została KARINA SZUBERT, która uzyskała wynik 448 punktów na 500 możliwych z egzaminów obowiązkowych oraz 270 punktów na 300 możliwych z egzaminów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Zarząd Stowarzyszenia uchwałą nr 2/2019 nadał pani Karinie Szubert tytuł Maturzysta Roku 2019 i wpisał ją do rejestru wyróżnień pod numerem dziewięć. Karinie oraz jej Mamie gratulacje składała prezes Stowarzyszenia- pani Gabriela Wasielewska oraz członkinie Stowarzyszenia- pani Maria Szczepaniak oraz pani Anna Springer.

Fot. Ola Pazoła

Śremsong 2019

W najbliższych dniach ŚREM będzie stolicą piosenki religijnej. W dniach od 17 do 26 maja 2019r. odbędzie się w Śremie, w auli Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury XXVIII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ – ŚREMSONG’2019. Na Przegląd zgłosiło się w tym roku przeszło 800 osób. Uczestnicy przyjadą z bliska i z daleka – min. z Łodzi, Zielonej Góry, Wrocławia, Torunia… ŚREMSONG jest jednym z największych przeglądów piosenki religijnej w Polsce. Odbywa się co roku tradycyjnie w okolicach urodzin św. Jana Pawła II, które przypadają 18 maja. Tegoroczna edycja rozpocznie przygotowania do 100. rocznicy Jego urodzin, która przypada w 2020 r. Jego twórcą i organizatorem od pierwszej edycji jest katecheta Janusz T. Skotarczak.

Zapraszamy na prezentacje i spotkania towarzyszące  – w szczególności na KONCERT PAPIESKI W PIĄTEK 17 MAJA ORAZ NA KONCERT GALOWY W SOBOTĘ 25 MAJA ( wstęp wolny).

PROGRAM PRZEGLĄDU W ZAŁĄCZENIU oraz na www.sremsong.pl

Organizatorem ŚREMSONGU’2019 jest Zespól Szkół Ogólnokształcących oraz Katolickie Centrum Edukacji i Kultury we współpracy ze Śremskim Ośrodkiem Kultury. Przegląd odbywa się pod honorowym patronatem Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; Starosty Śremskiego Zenona Jahnsa oraz Burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Śremskie, Gminę Śrem oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

                                                                                                                                                      

 

 

XI Śremskie Dni Judaizmu

W dniach od 25.02 do 27.02 odbędą się w Śremie XI ŚREMSKIE DNI JUDAIZMU – SHALOM ŚREM’2019. Odbywają się one od 11 lat w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J. Wybickiego, bo tu uczyła się kiedyś młodzież żydowska w naszym mieście a rabini uczyli ich religii w murach szkoły. Celem Dni Judaizmu jest pogłębienie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz refleksja nad związkami obu religii a także lepsze poznanie religii i kultury naszych starszych braci w wierze. Ich pomysłodawcą i organizatorem jest Janusz T. Skotarczak, nauczyciel religii w śremskim liceum.

W tym roku w części religijnej Dni Judaizmu odbędą się prelekcje o duchowości żydowskiej i najważniejszych wydarzeniach w życiu Żydów. W części historycznej warsztaty na temat Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej oraz pokazy filmów dokumentalnych. W części kulturalnej odbędą się warsztaty tańca izraelskiego oraz KONCERT znanego zespołu TRIO TAKLAMAKAN. W czasie koncertu wystąpi gościnnie ALEKSANDRA IDKOWSKA, laureatka III Konkursu Piosenki Żydowskiej ,,Piosenka może czas pokonać”. W księgarni ,,Przy Rynku”  odbędzie się kiermasz książek o tematyce żydowskiej. Wstęp na spotkania wolny.   

Exit School

26 listopada odbył się kolejny Exit School. Tym razem zaprosiliśmy uczniów trzecich klas gimnazjów oraz uczniów klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej. Zainteresowanie było ogromne. Do ostatniej chwili przyjmowaliśmy telefony osób chcących spróbować swoich sił podczas rozwiązywania zagadek.

Ponad dwustu uczniów przybyło do szkoły późnym popołudniem by wspólnie bawić się i wypróbować swoją inteligencję i spryt. Szkoła na chwilę zamieniła się w Hogwart, a uczniowie w czarodziei, magów, dementorów czy duchy. Niezwykłą atmosferę podkreślała przerażająca muzyka płynąca z głośników oraz klimatyczne oświetlenie korytarzy, sal i katakumb. Zadania były bardzo zróżnicowane: od typowo ruchowych – takich jak mecz Quidditcha czy przejście straszliwego labiryntu, poprzez sporządzanie eliksirów, odgadnięcie szyfru do zamkniętej szafy, do ułożenie tangramu. Wszystko po to, by zdobyć 7 fasolek i wygrać. Po blisko dwóch godzinach zmagań wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali nagrody od dyrektora szkoły.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym nauczycielom i uczniom, którzy sprawili, że szkoła pełna była magii, zaklęć oraz uśmiechniętych młodych ludzi. Pomysłodawczynią i organizatorką imprezy jest Pani Jolanta Czeterbok.

XII Śremskie Zaduszki Muzyczne

W dniach od 14 do 18 listopada 2018r. odbędą się w Liceum Ogólnokształcącym w Śremie pod patronatem Starosty Śremskiego XII Śremskie Zaduszki Muzyczne. W tegorocznej edycji zostanie zaprezentowanych blisko 50 utworów zmarłych muzyków. Przypomni je muzycznie przeszło 100 młodych artystów. Będą to uczniowie nie tylko Liceum Ogólnokształcącego w Śremie ale także absolwenci śremskiego ogólniaka, uczniowie innych śremskich szkół, studenci oraz zaproszone osoby z innych miast. Pomysłodawcą i organizatorem Śremskich Zaduszek Muzycznych jest katecheta Janusz T. Skotarczak. Każdego dnia koncerty rozpoczynają się o godzinie 17:00.