EXITROOM

6 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Śremie można było przeżyć mrożącą krew w żyła przygodę. Korytarze, sale lekcyjne, przyziemia wypełniły się krzykami przerażonych młodych ludzi. Upiorna muzyka podsycała wyobraźnię, która kazała wypatrywać czających się w mroku istot rodem z horroru. Szkoła, której próg przekraczali gimnazjaliści, zamieniła się za sprawą pani Jolanty Czeterbok, nauczycielki języka angielskiego, z typowej placówki edukacyjnej w przestrzeń, w której należało wykazać się odwagą, wiedzą, sprytem, umiejętnością łączenia faktów oraz refleksem.
Budynek przy ulicy Poznańskiej 11 zamienił się w olbrzymi escape room, którego poszczególne sale i korytarze naszpikowano zagadkami i zadaniami, z którymi gimnazjaliści musieli sobie poradzić, by ukończyć misję (zebrać litery układające się w hasło). Zadania związane były z dziedzinami wiedzy, z którymi młodzi ludzie obcują w szkole, ale każde zadanie wymagało bardzo kreatywnego posługiwania się nabytą wcześniej wiedzą.
Zadania nie były proste. W poszczególnych kapitalnie udekorowanych salach należało między innymi przy pomocy starych pożółkłych książek odnaleźć zaszyfrowaną informację, odkryć tajemnicę pamiętnika znalezionego w opuszczonym dziecięcym pokoju, przedostać się przez mroczny tunel pełen niebezpieczeństw, używając latarki z ultrafioletem rozwiązać zadanie z nauk przyrodniczych, odnaleźć kombinację cyfr pozwalającą otworzyć tajemniczą walizkę… Nie trzeba chyba dodawać, że wszystkie zadania należało wykonać na czas, więc trzyosobowe drużyny zaopatrzone w mapki rozbiegły się po całej szkole i… co jakiś czas natykały się w półmroku na poprzebieranych w kostiumy rodem z horroru rówieśników.
Kilkudziesięciu gimnazjalistów, którzy zdecydowali się zmierzyć z własnym strachem i sprawdzić swoją wiedzę, z pewnością uznało czwartkowe popołudnie za udane. Najlepsze drużyny otrzymały z rąk dyrektora, pana Piotra Mulkowskiego, zestawy gadżetów, pozostali zostali zapewnieni, że gdy w przyszłym roku zostaną uczniami śremskiego liceum, to właśnie oni będą mogli straszyć swoich młodszych kolegów.
Tomasz Fijałkowski

Szkoła Olimpijska

Kapituła Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego 2017 roku przyznała naszemu LO tytuł Srebrnej Europejskiej Szkoły RP. LO zdobyło 35 miejsce wśród 6 tysięcy szkół ponadgimnazjalnych. Ranking został sporządzony na podstawie wyników uzyskiwanych przez uczniów w społeczno-prawnych olimpiadach przedmiotowych, tematycznych i interdyscyplinarnych.