EXITROOM

6 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Śremie można było przeżyć mrożącą krew w żyła przygodę. Korytarze, sale lekcyjne, przyziemia wypełniły się krzykami przerażonych młodych ludzi. Upiorna muzyka podsycała wyobraźnię, która kazała wypatrywać czających się w mroku istot rodem z horroru. Szkoła, której próg przekraczali gimnazjaliści, zamieniła się za sprawą pani Jolanty Czeterbok, nauczycielki języka angielskiego, z typowej placówki edukacyjnej w przestrzeń, w której należało wykazać się odwagą, wiedzą, sprytem, umiejętnością łączenia faktów oraz refleksem.
Budynek przy ulicy Poznańskiej 11 zamienił się w olbrzymi escape room, którego poszczególne sale i korytarze naszpikowano zagadkami i zadaniami, z którymi gimnazjaliści musieli sobie poradzić, by ukończyć misję (zebrać litery układające się w hasło). Zadania związane były z dziedzinami wiedzy, z którymi młodzi ludzie obcują w szkole, ale każde zadanie wymagało bardzo kreatywnego posługiwania się nabytą wcześniej wiedzą.
Zadania nie były proste. W poszczególnych kapitalnie udekorowanych salach należało między innymi przy pomocy starych pożółkłych książek odnaleźć zaszyfrowaną informację, odkryć tajemnicę pamiętnika znalezionego w opuszczonym dziecięcym pokoju, przedostać się przez mroczny tunel pełen niebezpieczeństw, używając latarki z ultrafioletem rozwiązać zadanie z nauk przyrodniczych, odnaleźć kombinację cyfr pozwalającą otworzyć tajemniczą walizkę… Nie trzeba chyba dodawać, że wszystkie zadania należało wykonać na czas, więc trzyosobowe drużyny zaopatrzone w mapki rozbiegły się po całej szkole i… co jakiś czas natykały się w półmroku na poprzebieranych w kostiumy rodem z horroru rówieśników.
Kilkudziesięciu gimnazjalistów, którzy zdecydowali się zmierzyć z własnym strachem i sprawdzić swoją wiedzę, z pewnością uznało czwartkowe popołudnie za udane. Najlepsze drużyny otrzymały z rąk dyrektora, pana Piotra Mulkowskiego, zestawy gadżetów, pozostali zostali zapewnieni, że gdy w przyszłym roku zostaną uczniami śremskiego liceum, to właśnie oni będą mogli straszyć swoich młodszych kolegów.
Tomasz Fijałkowski