Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

XV Dni Papieskie

W dniach od 16 do 18 października odbyła się  naszej szkole XV edycja Dni Papieskich.

Gościem tegorocznej edycji był o. Wojciech SURÓWKA OP, dominikanin, były dyrektor Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie, od września br. przeor powstającego klasztoru na Lednicy. Wygłosił on PRELEKCJE ,,O budowaniu wspólnoty: Jan Paweł II – o. Jan Góra OP”.

W trakcie tegorocznych Dni Papieskich na boisku szkolnym uczniowie i nauczyciele utworzyli NAPIS JP2 w kolorze żółto-białym i wspólnie zaśpiewali ulubioną piosenkę papieża –  ,,Barkę”. Były też tradycyjne KREMÓWKI. Papieskie ciastko jest pretekstem do spotkania i rozmowy.

Odbył się także QUIZ o Janie Pawle II.  Młodzież odpowiadała na pytania z życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. W konkursie brały udział klasy I A-G. Pierwsze miejsce zdobyła klasa Ia ( Bartosz Biegun i Martyna Wyrzykiewicz) i Ig (Jagoda Siedlecka I Piotr Głaz); drugie miejsce zajęła klasa 1d (Linda Ciachowska i Grzegorz Mańczak). Trzecie miejsce zdobyła klasa 1c (Oliwia Pawłowska i Dobrawa Małaszniak)

W czas Dni Papieskich uczniowie klas pierwszych otrzymali na specjalnych zakładkach najważniejsze MYŚLI św. Jana Pawła II.

Tradycyjnie na zakończenie Dni wspomniano rozstrzelanych na śremskim rynku. Upamiętniono w szczególny sposób postać prefekta szkoły śp. KS. ANTONIEGO RZADKIEGO oraz wiceinspektora szkolnego w Starostwie Powiatowym w Śremie śp. WALENTEGO SCHELLERA. W trakcie uroczystości harcerze z naszej szkoły pełnili straż przy portretach rozstrzelanych.

Dni Papieskie w LO, to także Dar duchowy i materialny. Pamiętając o tym, że różaniec, to ulubiona modlitwa św. Jana Pawła II została utworzona w szkole po raz kolejny na nowy rok szkolny GRUPA RÓŻAŃCOWA. Owocem tegorocznych Dni Papieskich będzie także pomoc materialna dla dziecka z krajów misyjnych.

Razem z parafią farną za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II podziękowano podczas Mszy świętej odprawionej w niedziele 13.10 o godz. 16:00 w kościele pofranciszkańskim. Msze św. w czas Dni Papieskich mają swoją szczególną oprawę muzyczną. W tym roku liturgie ubogacił Chór Cantavi ad Homini. Po jej zakończeniu każdy mógł ucałować relikwie św. Jana Pawła II.  

Pomysłodawcą i organizatorem Dni Papieskich jest katecheta Janusz T. Skotarczak.

Foto: Ola Pazoła